لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در افغانستان؛ شمار مبتلایان به ۱۹۶ رسید


کارمندان شاروالی هرات هنگام دفن کسیکه در اثر ابتلا به کروناویروس درگذشته بود

وزارت صحت عامهٔ افغانستان گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته در آن کشور، ۱۴ واقعۀ جدید کروناویروس ثبت شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان روز سه شنبه ۳۱ مارچ (۱۲ حمل) گفت که با این موارد، شمار واقعات مثبت در سراسر افغانستان به ۱۹۶ واقعه (به شمول چهار واقعۀ مثبت از نظامیان خارجی) رسیده است که از این جمله ۱۴۳ مورد آن مربوط ولایت هرات می‌شود.

بر اساس معلومات آقای مایار در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲ مورد کروناویروس در هرات، یک واقعه در فراه، شش واقعه در کابل، یکی در غزنی ، یک در بغلان و یکی دیگر در پکتیکا ثبت شده است.

سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان هم چنان از درگذشت یک بیماری دیگر مبتلا به کروناویروس در هرات خبر داده است. آقای مایار گفته است که مرد ۷۰ ساله که مبتلا به بیماری قلبی نیز بود، تازه ترین قربانی کروناویروس در افغانستان است.

تا حال رقم تلفات ناشی از ابتلا به کروناویروس در افغانستان به چهار مورد رسیده است که سه مورد آن در هرات و یکی در بلخ می‌باشد.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که قرار است ظرفیت لابراتوارهای تشخیص کروناویروس در افغانستان تا به یک هزار رویداد در یک روز افزایش یابد. به گفتۀ مقام‌ها با افزایش ظرفیت تشخیص فوری، زمینه برای درمان فوری و به موقع مبتلایان نیز فراهم خواهد شد.

پس از اعلام قیود بر گشت گذار در برخی ولایات افغانستان، به شمول کابل، وزارت صحت عامهٔ افغانستان گفته است که شهروندان این کشور باید توصیه‌های صحی و قیود بر گشت‌وگذار را جدی بگیرند تا از این طریق بتوانند سلامتی خود و خانوادۀ شان را تضمین کنند.

پیش از این وزیر صحت عامهٔ آن کشور از افرادی که سن شان بالاتر از ۶۵ سال است و نیز آنانیکه به دیگر بیماری‌ها مبتلا استند، خواسته بود که تا حد امکان در خانه‌ بمانند.

XS
SM
MD
LG