لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان دیگر فاسدترین دولت جهان نیست


گزارش ۲۰۲۰ شفافیت بین‌المللی نشان می‌دهد که افغانستان از رهگذر شاخص‌های فساد اداری، جایگاه بهتری به دست آورده است.

این گزارش نشان می‌دهد که افغانستان در راستای مبارزه با فساد در میان ۱۸۰ کشور با داشتن ۱۹ امتیاز در ردۀ ۱۶۵ قرار گرفته است؛ در حالی که در سال ۲۰۱۹ میلادی در جایگاه ۱۷۳ قرار داشت.

افغانستان در مقایسه با گزارش سال ۲۰۱۹ سازمان بین‌المللی شفافیت سه امتیاز بیشتر گرفته است و امتیازهای این کشور از سال ۲۰۱۲ تا اکنون به ۱۱ می‌رسد.

در گزارش آمده است که افغانستان "اصلاحات حقوقی و نهادی قابل توجهی" را ایجاد کرد و اخیراً از برنامه‌های خود برای ایجاد "کمیسیون جدید ضد فساد" خبر داده است.

مقام‌های افغان نیز تایید کرده اند که فساد از سال‌ها به این طرف نظام دولتی و اداره عامه این کشور را بی‌اعتبار ساخته است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در ماه قوس سال روان خورشیدی، تایید کرد که حکومت در طول پنج سال گذشته، در محو فساد اداری موفق نبوده، اما اقدامات جدی را انجام داده که در کاهش فساد موثر بوده است.

حکومت افغانستان تصویب قوانین مبارزه با فساد، حمایت از اطلاع‌دهندگان جرایم فساد، جلوگیری از تضاد منافع، تصویب مقرره اعاده دارایی‌های غیرقانونی ناشی از جرایم فساد اداری، ایجاد کمیسیون مبارزه با فساد و کار روی استراتیژی مبارزه با فساد را از اقداماتی در این بخش خوانده است.

این در حالی است که مبارزه با فساد یکی شرط‌های اساسی جامعۀ جهانی برای تداوم کمک به افغانستان طی چهار سال آینده گفته شده است.

در همسایگی افغانستان، ترکمنستان در ردۀ ۱۶۵، تاجیکستان ۱۴۹، اوزبیکستان ۱۴۶، ایران ۱۴۹ و پاکستان در ردۀ ۱۲۴ جدول رده‌بندی ۲۰۲۰ سازمان شفافیت بین‌المللی از رهگذر فساد اداری قرار گرفته است.

پاکترین دولت‌ها

زیلاند جدید، دنمارک و فنلند در گزارش سازمان شفافیت‌ بین‌المللی همانند گذشته به ترتیب سه پاکترین دولت‌های جهان معرفی شده اند.

طی سه سال گذشته از رهگذر شفافیت، این سه کشور همواره در صدر جدول رده‌بندی سازمان شفافیت بین‌المللی قرار داشته اند.

ایالات متحدۀ امریکا در گزارش ۲۰۲۰ شفافیت بین‌المللی نسبت به سال ۲۰۱۹ دو امتیاز بیشتر کسب کرده و از جایگاه ۲۳ به ۲۱ صعود کرده است.

در این فهرست، سومالیا و سودان، سوریه، یمن و و نزویلا به ترتیب به عنوان دارندگان فاسدترین دولت‌های جهان در قعر جدول قرار گرفته اند.

شفافیت بین‌المللی یک سازمان غیرحکومتی مستقر در آلمان است و گفته که هیچ کشوری در جهان عاری از فساد اداری نیست.

XS
SM
MD
LG