لینک های دسترسی

Breaking News

یافته های تازه در مورد دارایی های پنهان امیتاب بچن


امیتاب بچن هنرپیشۀ محبوبی در هند و سایر کشور های جهان می باشد که هنوز هم فلم های جذابی دارد

امیتاب بچن ستارۀ سینمای بالیوود، و جکی چن ستارۀ فلم های رزمی هالیوود از جمله افراد سرشناسی اند که بر اساس اسناد افشا شدۀ یک شرکت حقوقی در پانامه، دارایی های شان را جهت فرار از پرداخت مالیات پنهان کرده بودند.

مجتمع بین المللی خبرنگاران تحقیقاتی میلیون ها سند شرکت حقوقی موسوم به موساک فونسیکا را از یک منبع ناشناس به دست آورده و یافته هایی را از لابلای آنها، به نشر سپرد که در سطوح بین المللی، واکنش ها در پی داشت.

از جمله کسانی که دارایی های شان را خارج از کشور های شان به گونۀ پنهانی سرمایه گذاری کرده اند، مطبوعات در غرب بیشتر روی چهره های برجستۀ سیاسی از جمله سران برحال و پیشین بعضی کشور ها تمرکز داشته اند. با این حال، روزنامۀ اکسپرس چاپ هند نیز اسناد افشا شده را مطالعه کرده و یافته هایی را در مورد دارایی های پنهانی امیتاب بچن و عروسش، آیشوریا بچن به نشر سپرده است.

بر اساس گزارش روزنامۀ اکسپرس، امیتاب بچن رئیس حد اقل چهار شرکت انتقالاتی بوده که ۲۳ سال قبل تأسیس شده و ثبت جا هایی اند که پناهگاه برای فرار از پرداخت مالیات شناخته میشوند.

سرمایۀ مجوز این شرکت ها از ۵۰۰۰ دالر امریکایی گرفته تا ۵۰ هزار دالر امریکایی بوده، اما روزنامه مینویسد که این شرکت ها در واقعیت، محموله هایی به ارزش میلیون ها دالر امریکایی را مورد داد و ستد قرار داده است.

دیر زمانیست که امیتاب بچن از ریاست این شرکت ها کنار رفته و در مورد اسناد فاش شدۀ اخیر نیز تبصره ای نکرده است. اخیراً برخی از رسانه های محلی هند خبر دادند که گویا نریندرا مودی صدراعظم هند در نظر دارد تا امیتاب بچن را به حیث رئیس جمهور جدید هند برگزیند، اما این خبر را منابع رسمی تأیید نکرده اند.

مشاور آیشوریا، اسناد فاش شده را عاری از حقیقت خواند
مشاور آیشوریا، اسناد فاش شده را عاری از حقیقت خواند

روزنامۀ اکسپرس به نقل از اسناد فاش شده مینویسد که آیشوریا رای بچن عروس امیتاب بچن و ستارۀ سینمای هند نیز رئیس و سهمدار یک شرکت در خارج از هند بود و سایر اعضای خانواده اش نیز سهمی در آن شرکت داشتند، اما فکر میشود که این شرکت در سال ۲۰۰۸ ورشکست گردید.

مشاور رسانه یی ایشوریا رای بچن این یافته ها را رد کرده و اسناد فاش شده را "کاملاً کاذب و دور از حقیقت" خواند.

در اسناد فاش شدۀ نهاد حقوقی مستقر در پانامه، نام بیش از پنجصد تبعۀ هند، به شمول ثروتمندان و سرمایه گذاران بخش مسکن سازی، درج شده است.

جکی چن، هنرپیشۀ فلم های رزمی
جکی چن، هنرپیشۀ فلم های رزمی

جکی چن، چهرۀ شناخته شدۀ فلم های رزمی هالیوود نیز در زمرۀ کسانی است که با افشا شدن اسناد شرکت حقوقی مستقر در پانامه، فعالیت های پنهانی تجارتی شان برملا گردید.

بر اساس یافته ها، این هنرپیشۀ هانگ کانگی مالک حد اقل شش شرکتی بوده که شرکت حقوقی فونسیکا در پانامه از آن نمایندگی میکرد. با آنهم، احتمال دارد که او از این شرکت ها، نه به خاطر فرار از پرداخت مالیات، بل به گونۀ مشروع در امور تجارتی استفاده کرده باشد.

XS
SM
MD
LG