لینک های دسترسی

Breaking News

محکمۀ هالند صادرات پرزه‌های طیاره‌های اف-۳۵ را به اسراییل منع کرد 


جت‌های جنگی اف-۳۵ امریکایی یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های عصر حاضر است.
جت‌های جنگی اف-۳۵ امریکایی یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های عصر حاضر است.

یک محکمه در هالند فیصله کرد که این کشور صادرات پرزه‌های طیاره‌های جنگی اف-۳۵ را به اسراییل متوقف کند.

یک محکمۀ استیناف در هاگ امروز دوشنبه ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) گفت که با سازمان‌های حقوق بشری همنوا بوده و "خطر واضحی وجود دارد که طیاره های جنگی اف-۳۵ اسراییل تخطی جدی قوانین بین المللی بشری جنگی را در نوار غزه مرتکب شده اند."

سازمان‌های حقوق بشری گفته اند که این پرزه‌ها در تخطی از قوانین بین المللی توسط اسراییل در جنگ با حماس نقش داشته است.

بر اساس این فیصله "محکمه به دولت دستور می‌دهد که صادرات بیشتر پرزه‌های اف-۳۵ را به اسراییل در مدت هفت روز پایان ببخشد."

پرزه‌های طیاره‌های جنگی اف-۳۵ امریکایی در یک گدام در هالند ذخیره شده و از آنجا بر اساس توافقات صادراتی به شرکای این کشور، به شمول اسراییل، فرستاده می‌شوند.

در ماه دسمبر، یک محکمۀ ابتدایی در هاگ گفت که تمویل این پرزه‌ها یک تصمیم سیاسی است و قضات نباید در آن مداخله کنند.

اما محکمۀ استیناف این فیصله را رد کرد و گفت: "زمانی که خطر واضح تخطی از قوانین بشری در جنگ وجود داشته باشد، هالند باید صادرات کالای نظامی را منع کند."

این محکمه افزود که اسراییل در زمان انجام حملات در مورد عواقب آن بر جمعیت غیرنظامی نمی‌اندیشد و حملات بر غزه "سبب تلفات شمار نامتناسب غیرنظامیان، به شمول هزاران کودک، شده است."

مقامات هالندی پیش از این گفته بودند واضح نیست که آنان حتا صلاحیت مداخله در صادرات این پرزه‌ها را داشته باشند، زیرا این ماموریت توسط ایالات متحده به پیش برده می‌شود.

وکلای دولتی در هالند استدلال کرده اند که اگر این کشور پرزه‌ها را تمویل نکند، اسراییل آن‌ را از جای دیگری به سادگی خریداری خواهد کرد.

جواز فروش این پرزه‌ها در سال ۲۰۱۶ برای مدت نامحدود صادر شد، اما محکمه گفته است که وضعیت از آن زمان به اینسو بسیار تغییر کرده است و دولت باید آنرا در نظر بگیرد و به این معنی نیست که از اتفاقات بعدی چشم پوشی کند.

مقامات اسراییل می‌گویند که تندروان حماس در جریان حمله بر اسراییل ۱۱۴۰ نفر به شمول غیرنظامیان را کشتند. این در حالی است که مقامات صحی در غزه گفته اند که درجریان حملات انتقاجویانۀ اسراییل بر غزه تا اکنون بیش از ۲۸ هزار نفر که بیشتر شان زنان و کودکان اند، کشته شده اند.

گروه

XS
SM
MD
LG