لینک های دسترسی

Breaking News

نزدیک به هزار خبرنگار افغان به کووید۱۹ مبتلا شده اند


نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که از آغاز شیوع کروناویروس در افغانستان تا کنون ۹۵۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان به کووید۱۹ مبتلا شده و کم از کم شش خبرنگار به دلیل ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

مجیب خلوتگر، رییس نی روز سه شنبه ۳۰ جون (۱۰ سرطان) به خبرنگاران گفت که تنها در زون مرکز-کابل و ولایت‌های همجوار آن- ۵۶۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به کووید۱۹ مبتلا شده اند.

به گفتۀ آقای خلوتگر بیشتر مبتلایان خبرنگاران تلویزیون‌ها و رادیوها و بیشترینه مردان بوده اند که برای تهیۀ گزارش به بیرون رفته و با مردم سر و کار داشته اند.

بر بنیاد آخرین آماری که وزارت صحت عامۀ افغانستان ارایه کرده است، تا کنون ۳۱۵۱۷ نفر در افغانستان به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده و ۷۴۵ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

با اینحال ارقام ارایه شده در مورد ابتلای خبرنگاران افغان به کووید۱۹ نهایی نیست، زیرا به گفتۀ آقای خلوتگر ابتلا به این بیماری در بین رسانه‌ها هم شرم پنداشته شده و شماری از رسانه‌ها آمار واقعی خبرنگاران مبتلا به کووید۱۹ را به نی ارایه نکرده اند.

نی از حکومت افغانستان خواسته است که به حفظ سلامت خبرنگاران توجه داشته و برای اینکه از ابتلای آنان به کووید۱۹ جلوگیری شود، مسوولان حکومت باید به گونۀ آنلاین معلومات را ارایه کنند.

حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان از مالکان، مسوولان و متصدیان رسانه‌ها در افغانستان نیز خواسته است که به حفظ سلامت کارمندان شان و رسیدگی به کارمندان بیمار شان توجه جدی کنند، زیرا به گفتۀ این نهاد شماری از خبرنگاران و دست اندکاران رسانه‌ای پس از ابتلا به کووید۱۹ با فقر و تنگ‌دستی و عدم دسترسی به مراقبت‌های طبی دست و پنجه نرم کردند.

XS
SM
MD
LG