لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر کیوبا حکومت را نیز در تظاهرات اخیر آن کشور مقصر خواند


رییس جمهور کیوبا برای نخستین بار ضمن انتقاد از حکومت‌اش می‌گوید که کاستی‌های دولت در رسیدگی به کمبودی‌ها و سایر مشکلات در اعتراضات هفتهٔ جاری نقش داشته است.

میگل دیاز کنیل در سخنرانی تلویزیونی شام چهارشنبه ۱۴ جولای (۲۳ سرطان) از کیوبایی‌ها خواست با نفرت رفتار نکنند.

کیوبا در هفتهٔ جاری شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که در ۲۵ سال گذشته پیشینه نداشت. مردم در اعتراض به افزایش نرخ‌ها، کمبود مواد غذایی و ادویه و قطع جریان برق ابراز نارضایتی کرده و برخی مردم خواستار تغییر رژیم کمونیستی شدند، نظامی که از شش دهه به اینسو در آن کشور حاکم است.

تاکنون دولت کیوبا فقط رسانه‌های اجتماعی و دولت ایالات متحدهٔ امریکا را مقصر اعتراضات آخر هفته که در بعضی نواحی به خشونت نیز گرایید، می‌دانست.

آقای دیاز کنیل گفت: "ما باید از اغتشاشات تجربه کسب کنیم. ما همچنین باید مشکلات خود را به گونهٔ جدی تحلیل کنیم تا بتوانیم [مطابق به آن] عمل کرده و برآنها غلبه و از تکرار آنها جلوگیری کنیم."

دولت کیوبا معترضان را به غارت و تخریب مغازه ها متهم کرده و ده‌ها معترض را بازداشت کرده است. وزارت داخله این کشور آمار بازداشت شدگان را نشر نکرده و فقط گفته است که آنان بین ۲۵ تا ۳۷ سال عمر دارند و به جرم اخلال نظم عامه، تعرض، تحقیر، سرقت و آسیب رساندن تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

کیوبا اخیراً با بدترین بحران‌ها – از همه‌گیری کروناویروس که اقتصاد کشور را فلج کرده و سبب رکود صنعت حیاتی گردشگری شده تا تشدید تحریم‌های ایالات متحده- دست و گریبان است. اداره دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در چهار سال بیش از ۲۰۰ اقدام تعزیری علیه این جزیره اعمال کرد.

آقای دیاز کنیل گفت که از این "وضعیت پیچیده" كسانی سود می‌برند كه واقعاً نمی خواهند انقلاب كیوبا توسعه یابد یا رابطه متمدنی با ایالات متحده داشته باشیم.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در جریان تظاهرات از حکومت کیوبا انتقاد کرد . پیش از این، جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده نیز گفته بود که هاوانا از تلاش برای خاموش سازی صدای مردم کیوبا، خودداری کند. در همین حال، شماری از رهبران اتحادیه اروپا و حامیان حقوق بشر، از تظاهرات مردم کیوبا حمایت کرده اند.

XS
SM
MD
LG