لینک های دسترسی

Breaking News

آسیب پذیری سایت های انترنتی افغانستان


حکومت افغانستان در تلاش است تا امنیت سایت های انترنتی را بهتر سازد.

چگونه امنیت سایبری افغانستان را می شود، حفظ کرد؟

این پرسش در دوازدهمیـن کنفرانس ملی تکنالوژی معلوماتی به بحث گرفته شد. این کنفرانس همه ساله با مضـامین مختلف در افغانستان برگزار می شود و امسال در حالی به راه انداخته شد که ٢٥ آموزگار افغان، پس آموزش ماستری در بخش تکنالوژی معلوماتی در آلمان، دوباره به افغانستان بازگشته اند، و همچنان شماری از متخصصان پوهنتون تخنیکی برلین نیز به این کنفرانس دعوت شده اند تا آنچه را در این باره می دانند، به افغانها آموزش دهند.

خواجه زبیر صدیقی، مشاور وزارت تحصیلات عالی افغانستان در بخش تکنالوژی معلوماتی به صدای امریکا گفت: "ضرورت به این داریم تا افراد متخصص را از طریق پوهنتون های داخلی و با کمک افراد متخصص در خارج آموزش دهیم تا مطمين شویم كه سیستم های اداری، ویب سایت ها و معلومات دیجیتلی ما به شکل مطمين، موثر و محفوظ نگهداری می شوند."

زهره ذکریا، یکی از استادانى که در کنفرانس ملی تکنالوژی معلوماتی شرکت کرده و طرحی برای امنیت سایبری در افغانستان دارد به صدای امریکا گفت:

"ویبسایت های افغانستان باید دست کم گرفته نشود، درست است که همه معلومات این سایت ها در دسترس مردم قرارد دارد اما دقت در معلومات و فعال نگهداشتن این سایت ها اهمیت دارد و هکر ها می توانند به این سایت ها زیان برسانند و معلومات آنرا تغیر دهند. در این رابطه باید قدم به قدم راهکارهايى ساخته شود و سیستم های امنیتی نصب گردد."

رفیع الله مهمند استاد تکنالوژی معلوماتی در یکی از پوهنتون های افغانستان در رابطه به صدای امریکا گفت: "قوانین باید تصویب گردد و برای هر ویب سایت پالیسی امنیتی وجود داشته باشد و در قانون باید مشخص شود که مسوولیت امنیت سایبری به دوش چه کسی است."

در افغانستان ٣٦ پوهنتون دولتی و نـزدیک به ١٠٠ پوهنتون و موسسهء تحصیلات عالی خصوصی فعال است. اما، در بسیاری از این پوهنتون ها، تکنالوژی معلوماتی به ویژه امنیت سایبری آموزش داده نمی شود.

با این حال، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که این وزارت در زمینهء ایجاد قوانین و آموزش کدرها تلاش هایش را افزایش داده است.

ایمل مرجان معین وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به صدای امریکا گفت:

"ما در تمام بخش ها با کمبودی ها روبرو استیم اما در دو سال گذشته در بخش های مختلف کار را آغاز کرده ایم و قوانین به مرحله تقنین رسیده است. آرزو داریم سال آینده به سطح ملی روی پالیسی ها کار کنیم تا به این موضوع رسیده گی شود."

تلاش ها برای تامین امنیت سایبری در افغانستـان در حـالی بیشتـر شـده است که چندی پیش، سایت ریاست اجرایی افغانستان و شورای امنیت ملی این کشور هک شده بود.

XS
SM
MD
LG