لینک های دسترسی

Breaking News

توافق نشست چهارجانبه بیجینگ بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی


نمایندگان ایالات متحده، چین، روسیه و پاکستان در بیجینگ، روی برقراری آتش‌بس دایمی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان طالبان و حکومت افغانستان به توافق رسیده اند.

در این نشست که به تاریخ ۱۰ و ۱۱ جولای در بیجینگ برگزار شد افزون بر نمایندگان ویژه ایالات متحده امریکا، چین و روسیه برای افغانستان، نمایندۀ پاکستان نیز حضور داشته است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان ناوقت روز جمعه ۱۲ جولای (۲۱ سرطان) در صفحه تویتر خود نگاشته است که آنان برای آغاز "گفتگوهای بین‌الافغانی" به توافق رسیده اند.

آقای خلیلزاد گفته است: "ما به آغاز هر چه زودتر گفتگوهای بین الافغانی میان طالبان، حکومت افغانستان و دیگر افغان‌ها توافق نمودیم که این گفتگوها به زودترین زمان ممکن منجر به شکل گیری چارچوب صلح به شمول برنامهٔ فراگیر برای آیندهٔ سیاسی شود تا قابل قبول برای تمام افغان‌ها باشد."

نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان همچنان گفته است که در این نشست توافق شده است تا دیگر "شرکای بین‌المللی" از این روند پشتیبانی کرده و به آنان بپیوندند.

او افزوده است: "ما همچنان بر ضرورت کاهش سطح خشونت در زمان فعلی و برقراری یک آتش‌بس همه جانبه و دایمی همزمان با مذاکرات بین‌الافغانی نیز توافق نمودیم."

وزارت خارجه ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است این نشست در ادامۀ دو نشست دیگر با حضور نمایندگان امریکا، روسیه و چین بوده و با تفاوت این که این بار پاکستان نیز به این نشست پیوسته است.

در این اعلامیه مشترک آمده است که اشتراک کنندگان، نقش پاکستان را در تسهیل گفتگوهای صلح افغانستان مهم عنوان کرده و از این کشور خواسته اند که افغانستان را در این روند کمک کند.

اعلامیه افزوده است: "اشتراک کنندگان نظریات شان را در مورد اوضاع فعلی و تلاش‌های مشترک برای دریافت یک راه حل سیاسی به‌ هدف دست‌یابی به صلح، ثبات و رفاه در افغانستان و منطقه مطرح کردند."

نمایندگان این چهار کشور همچنان از برگزاری نشست‌های بین‌الافغانی در مسکو و قطر استقبال کرده اند و نیز از طرف‌های درگیر جنگ افغانستان خواسته اند که به خشونت‌ها پایان داده و راه را برای برقراری آتش‌بس دایمی هموار کنند.

XS
SM
MD
LG