لینک های دسترسی

Breaking News

یک افسرپولیس امریکایی به جرم قتل یک مرد سیاهپوست به ۲۱ سال زندان محکوم شد


دیریک شاوون

وزارت عدلیهٔ ایالات متحده اعلام کرد که دیریک شاوون،‌ افسر پیشین پولیس مینیاپولس به جرم قتل جورج فلوید سیاهپوست و نقض حقوق یک کودک ۱۴ ساله، به ۲۱ سال زندان محکوم شد.

شاوون که از قبل بر اساس حکم محکمهٔ ایالت منیسوتا به دلیل قتل جورج فلوید معیاد زندان ۲۲ سال و شش ماه را سپری می‌کند، به تاریخ ۱۵ دسمبر سال گذشته در یک محکمهٔ فدرال اعتراف کرده بود که در دو رویداد از قانون تخطی ورزیده بود و عمداً آقای فلوید و یک کودک را از حقوق شان محروم کرده و در مقابل آنان از زور کار گرفته بود.

جورج فلوید به تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۲۰ توسط پولیس شهر مینیاپولس ایالت منیسوتای امریکا به ظن داشتن ۲۰ دالر پول جعلی بازداشت شد. در هنگام بازداشت وی دیریک شاووین برای نزدیک به نه دقیقه بر گردن آقای فلوید زانو زده بود.

در آن وقت، ویدیوهای نشر شده، جورج فلوید ۴۶ ساله را نشان می‌داد که به کرات به افسر پولیس می‌گوید نمی‌تواند نفس بکشد.

جورج فلوید در هنگام بازداشت
جورج فلوید در هنگام بازداشت

دیریک شاوون پذیرفته است که او زانوی چپش را برپشت گردن و زانوی راستش را بر پشت و بازوی جورج فلوید گذاشته بود و با وجود آنکه می‌دانست فلوید مقاومت نمی‌کند، از زور کار گرفت. اما او گفته است که مجازاتش باید بر اساس جرم قتل غیرعمدی باشد.

کرستین کلارک، دستیار وزیر عدلیهٔ امریکا در امور حقوق مدنی گفت که استفادهٔ مفرط از زور و ناتوانی در فراهم آوری مراقبت‌ طبی دیریک شاوون سبب قتل جورج فلوید شد. به همین ترتیب، اعمال غیرقانونی شاوون در یک رویداد جداگانه سبب زخمی شدن یک کودک شد که در آن زمان ۱۴ سال داشت.

خانم کلارک افزود که مجازات این افسر پولیس باید پیام قوی را بفرستد که وزارت عدلیه آماده است تمامی افسران تنفیذ قانون را که بدون موجب از قدرت مرگبار استفاده می‌کنند، مورد پی‌گرد قرار دهد.

نشر ویدیوی صحنۀ بازداشت جورج فلوید در شبکه‌های اجتماعی سبب تظاهرات گسترده ابتدا در ایالت منیسوتا و سپس در بیش از ۳۰ ایالت دیگر امریکا شد. دامنۀ این اعتراضات زیر نام "زندگی سیاه‌پوستان مهم است" همچنان در چندین کشور جهان گسترده شد.

وزارت عدلیه گفته است مدتی را که دیریک شاوون در انتظار حکم محکمه گذشتانده است از معیاد زندانش کاسته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG