لینک های دسترسی

Breaking News

پیلوت‌های گیرماندهٔ افغان در تاجیکستان به امارات منتقل شدند


عکس آرشیف

پیلوت‌ها و منسوبین قوای هوایی افغانستان که در شرایط بازداشت گونه‌ای در تاجیکستان به سر می‌بردند روز سه شنبه نهم نومبر (۱۸ عقرب)‌ توسط یک پرواز چارتر شدۀ ایالات متحده آن کشور را ترک کردند.

یکی از پیلوت‌ها با به اشتراک گذاشتن تصویرشان هنگام بالا شدن در طیاره گفته است که ابتدا به امارات متحده عرب منتقل می‌شوند و سپس برای اسکان مجدد به ایالات متحده خواهند رفت.

دیوید هکس، یک جنرال متقاعد امریکایی که تخلیه و اسکان مجدد این پیلوت‌ها را رهبری می‌کند گفت:"این یک آرامش است."

پنتاگون شمار این گروه را حدود ۱۹۱ تخمین زده که بزرگتر از رقمی است که قبلاً گزارش شده بود. پیش از این گفته شده بود که حدود ۱۵۰ پیلوت و منسوب قوای هوایی افغانستان در دو موقعیت مختلف در تاجیکستان به سر می‌برند.

در آخرین لحظات، پیش از تصرف کابل توسط طالبان، شمار زیاد منسوبان قوای هوایی افغانستان و خانواده‌های شان با استفاده از طیاره‌های نظامی اردوی ملی حکومت پیشین افغانستان، به سمت تاجیکستان و اوزبیکستان فرار کردند.

در اوایل ماه سپتمبر، ایالات متحده بر اساس توافقی، زمینۀ خروج پیلوت‌ها و دیگر منسوبان نظامی افغانستان را از اوزبیکستان فراهم کرد اما بنابر دلایلی نامعلومی خروج پیلوت‌ها از تاجیکستان به درازا کشید.

نشر گزارش‌ها مبنی بر وضعیت اسفبار پیلوت‌های افغان در تاجیکستان، به ویژه پیلوت زنی که در مراحل نهایی بارداری خود قرار دارد، توجه همگان به ویژه مقامات و قانون گذاران امریکایی را به خود جلب کرده بود.

این بانوی ۲۹ سالۀ قوای هوایی افغان که پس از تسلط طالبان بر افغانستان با طیارۀ نظامی به تاجیکستان فرار کرده و باردار نیز است، چندی پیش در مصاحبهٔ تلیفونی به خبرگزاری رویترز از عدم دسترسی به داکتر و بی خبری از وضعیت صحی کودک درون بطن‌اش که به گفتهٔ او قرار است در اواسط ماه نومبر به دنیا بیاید، اظهار نگرانی کرده بود.

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده چندی قبل در یک جلسۀ استماعیه در کانگرس امریکا در مورد وضعیت این پیلوت‌های افغان در تاجیکستان ابراز نگرانی کرد و گفت که برای انتقال آنان به امریکا با وزارت خارجۀ این کشور کار خواهد کرد.

پیلوت‌های قوای هوایی افغانستان در زمان جنگ یکی از بزرگترین اهداف طالبان بودند و در چند سال اخیر چندین پیلوت و منسوب قوای هوایی افغانستان هدف حملات هدفمندانه قرار گرفتند.

XS
SM
MD
LG