لینک های دسترسی

Breaking News

مردی که خون سگ نجاتش داد


گریگ مانتیوفل، مرد ۴۸ سالۀ امریکایی، که دستان، پاها و بخش‌هایی از بازو و ران‌هایش را در اثر ابتلا به یک آفت مکروبی خون از دست داده بود، پس از انتقال خون سگ به رگ‌هایش، از مرگ نجات یافت.

مانتیوفل که دو هفته پیش از شفاخانۀ فرودترت ایالت ویسکانس مرخص شد، از ۲۶ جون که با تب شدید و دردپا به شفاخانه مراجعه کرده بود تا اواخر سپتامبر، کم از کم ۱۰ بار به خاطر بندش جریان خون به انتهای دستان و پاهایش عملیات جراحی شد.

داکتران تشخیص کردند که مکروب "کپنوسایتوفاگا" که در لعاب دهن سگ و پشک موجود است، داخل دوران خون مانتیوفل شده و سبب شده است که خون به نهایات بدن وی - دستان و پاها - نرسد و در نتیجه آن اعضا پوسیده شود.

یک دلیل انتقال خون سگ به بدن مانتیوفل، موجودیت انتی بادی هایی در خون این حیوان است که نمی گذارد مکروب "کپنوسایتوفاگا" سبب ایجاد بیماری در بدن سگ شود.

بر اساس آمار مرکز کنترول و مجادله با امراض ایالات متحدۀ امریکا، حدود ۷۴ درصد سگ‌ها و ۵۷ درصد پشک‌ها باکتریای "کپنوسایتوفاگا" را در بدن خود حمل می‌کنند. انسان‌ها نیز یک نوع دیگر این باکتریا را در لعاب دهن خود دارند.

مانتیوفل با آنکه از مرگ نجات یافته است، راه درازی در پیش دارد. بخش‌هایی از دستان و پاها، قسمتی از بینی و لب بالای وی که به دلیل نرسیدن خون ضایع شده است، اکنون به چندین عملیات جراحی پلاستیک نیازمند است که شاید کم از کم یکسال طول بکشد.

با این همه، مانتیوفل که به گفتۀ خودش تمام عمر سگ نگهداری کرده است، هنوز هم به این حیوان علاقمند است و می‌خواهد در خانۀ خود سگ نگاه کند.

گزارش: اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG