لینک های دسترسی

Breaking News

بسیار زود است در مورد چگونگی روند صلح افغانستان ابراز نظر شود - پرایس


ندپرایس، سخنگوی وزرات خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که بسیار زود است تا در مورد چگونگی مذاکرات صلح افغانستان ابراز نظر شود، اما به گفتۀ وی اکنون زمانی است که پیشرفت در این روند ممکن است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در مقر این وزارت گفت که هدف نهایی قصر سفید، آتش بس جامع و توافق سیاسی میان طرف‌های مذاکره کننده در روند صلح افغانستان است.

ند پرایس گفت: " کاملا حقیقت دارد که ایالات متحده در جستجوی طرح‌هایی برای پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان و چشم انداز به تحرک درآوردن برای صلح پایدار در افغانستان - یک صلح پایدار که مالکیت و رهبری آن در اختیار افغان‌ها باشد، است."

آقای پرایس ضمن تایید تلاش‌های اخیر ایالات متحده برای تسریع روند صلح افغانستان از جمله طرح پیشنهادی واشنگتن به طرف های مذاکره کننده گفت که یکی از اولویت های حکومت رییس جمهور بایدن یافتن یک راه حل دپلوماتیک برای معضل افغانستان است.

آقای پرایس گفت که ایالات متحده قطعاً نمی‌خواهد برای افغانستان "نسخه" بدهد، اما افزود که تمام تلاش را به خرج می‌دهد تا طرف طرف‌های افغان، شرکا و متحدان بین‌المللی و کشورهای منطقه را متقاعد سازد که همه برای آینده، امنیت، ثبات و صلح افغانستان و حفظ دستآوردهای دو دهۀ اخیر به ویژه در زمینۀ حقوق زنان، سهم دارند.

پیش از این، امرالله صالح، معاون ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به نامۀ هشدارگونۀ وزیر خارجۀ امریکا به رییس جمهور افغانستان گفته بود که امریکایی‌ها و غربی‌ها حق دارند که در مورد سرنوشت سربازان شان نامه بنویسند، کنفرانس بگیرند و با طالب مذاکراه کنند، اما حق حکومت افغانستان است که سرنوشت ۳۰ میلیون جمعیت خود را معامله نکند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در نامۀ خود عنوانی رییس جمهور غنی نوشته است که واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد یک نشست جهانی با حضور وزیران خارجه و فرستاده‌های ویژه امریکا، روسیه، چین، پاکستان، ایران و هند را برای بحث روی یک رویکرد واحد دربارۀ روند صلح افغانستان، برگذار کند.

در همین حال، روزمری دی کارلو، معاون منشی عمومی سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح گفته است که با "راه حل سیاسی همه‌شمول" می‌توان به صلح پایدار در افغانستان دست یافت، هرچند به گفتۀ وی فایق آمدن بر مشکلات کار آسانی نیست و به گفتۀ وی راه حل فوری ندارد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان هفتۀ گذشته با رییس جمهور و رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، مقام‌های پاکستانی به شمول لوی درستیز آن کشور و نمایندگان طالبان در دوحه در مورد روند صلح افغانستان صحبت کرد.

XS
SM
MD
LG