لینک های دسترسی

Breaking News

دوستم: اعتراضات را پایان دهید، راه ها را باز کنید


آقای دوستم پس از سپری کردن ۱۴ ماه در ترکیه، یک شنبه (۲۲ جولای) به کابل برگشت

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، خطاب به هوادارانش گفت که خواست های آنان به کرسی نشسته است و به آنان دستور داد تا به اعتراضات شان خاتمه دهند و راه ها را باز کنند. او گفت"خیمه های اعتراضی را نگذارید و همه (خیمه ها) را جمع کنید".

آقای دوستم پس از ورود به شهر کابل، مستقیماً به دفتر کارش در قصر صدارت رفت و در جمعی از هوادارانش سخنرانی کرد. دوستم گفت که به خاطر پذیرایی گرم از وی، از حکومت وحدت ملی تشکری می‌کند.

هواداران جنرال دوستم از ۱۹ روز به اینسو، در چندین ولایت شمالی افغانستان، دفاتر کمیسیون انتخابات و راه های تجارتی را بسته و خواهان برگشت آقای دوستم به کشور و رهایی نظام الدین قیصاری، قوماندان امنیۀ ولایت قیصار بودند.

آقای قیصاری که نمایندۀ ویژۀ آقای دوستم در ولایت فاریاب است، حدود سه هفته پیش، به دنبال گلوله باری میان محافظان وی و کماندوهای افغان در یک جلسۀ امنیتی در فاریاب، باز داشت و به کابل منتقل شد.

آقای دوستم گفت که دستگیری قیصاری بر اساس معلومات نادرست و غلط صورت گرفته و به گفتۀ وی دستگیری نظام الدین قیصاری بر بنیاد مدارک نادرستی که اشخاص مغرض آن را تهیه کرده اند، صورت گرفته است. او گفت که در مورد سرنوشت آقای قیصاری با رئیس جمهور صحبت خواهد کرد و اگر نتوانست او را رها کند، از افغانستان پس خواهد رفت.

حمایت از صلح

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از روند صلح و مذاکرات حکومت با طالبان حمایت کرد و گفته به صفت معاون اول ریاست جمهوری، روند صلح را مهمتر از هر وظیفۀ دیگر می‌پندارد.

آقای دوستم گفت که تامین صلح به "تصمیم قاطع" و "شجاعت" نیاز دارد. او گفت که در تلاش‌ها برای تامین صلح، در کنار حکومت وحدت ملی و رئیس جمهور ایستاده و حاضر به فداکاری است.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان از ۱۴ ماه به اینسو در ترکیه به سر می‌برد. ریاست جمهوری افغانستان و شخص آقای دوستم دلیل اقامت دراز مدت وی را در ترکیه، معالجۀ طبی خوانده اند.

اما سفر معاون ریاست جمهوری افغانستان به ترکیه پس از ادعای احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان، صورت گرفت که آقای دوستم و محافظان وی را به بدرفتاری و تجاوز جنسی متهم کرد.

آقای دوستم پس از ورود به شهر کابل، مستقیماً به دفتر کارش در قصر صدارت رفت و در جمعی از هوادارانش سخنرانی کرد. دوستم گفت که به خاطر پذیرایی گرم از وی، از حکومت وحدت ملی تشکری می‌کند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG