لینک های دسترسی

Breaking News

چخانسوری: دوستم 'فضل خدا صحت یاب' شده و کابل برمی گردد


هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان، روز شنبه گفت که عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور آن کشور "فضل خدا" صحتمند شده و روز یکشنبه (اول اسد) به کابل برمی گردد.

آقای چخانسوری ناوقت شنبه به خبرنگاران در کابل گفت "جناب معاون صاحب اول ریاست جمهوری افغانستان قسمی که قبل از رفتن شان به ترکیه اعلامیه داده بودند که به خاطر تداوی می روند، فضل خدا حال صحت یاب شده و فردا طی یک مراسم تشریفاتی به کابل تشریف میاورند و منحیث معاون ریاست جمهوری به وظیفۀ شان ادامه می دهند و به دفتر خود تشریف می برند."

اما سخنگوی رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد که مسایل دعوی حقوقی آقای دوستم از طریق مراجع عدلی و قضایی "طبق قوانین نافذۀ کشور" مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت، زیرا به گفتۀ وی، ادارات عدلی و قضایی افغانستان در اجرات شان، "مستقل" اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

برگشت معاون اول رئیس جمهور افغانستان پس از آن مطرح شد که نظام الدین قیصاری، نمایندۀ خاص آقای دوستم در ولایت فاریاب، در اوایل ماه جاری از سوی نیرو های امنیتی و نظامی افغانستان توقیف شد، اقدامی که موجب اعتراضات در برخی از ولایات شمال افغانستان شد. اعتراض کنندگاه علاوه بر رهایی آقای قیصاری، خواستار برگشت جنرال دوستم از ترکیه شدند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00

اعتراضات در شمال افغانستان به خصوص ولایت فاریاب پای محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور، را به ترکیه کشاند تا در مورد برگشت معاون اول رئیس جمهور با آقای دوستم، بحث و مذاکره کرد.

آقای چخانسوری همچنین گفت که قضیۀ آقای قیصاری نیز از سوی ادارات عدلی و قضای افغانستان مورد پیگرد قرار خواهد گرفت، اما شایعات مبنی بر رهایی آقای قیصاری را رد کرد و گفت که "موضوع آقای قیصاری همچنان موضوع حقوقی است که طبق قانون به پیش برده می شود."

آقای دوستم حدود دوسال قبل، پس از آن به ترکیه رفت که احمد ایشچی، والی پیشین فاریاب و یکی مخالف سیاسی جنرال دوستم، وی را متهم به آزار و اذیت جنسی کرد.

XS
SM
MD
LG