لینک های دسترسی

Breaking News

زلزله‌ در چین ۱۱۶ کشته برجا گذاشت


مقام‌های چینی گفته اند که عملیات نجات در ساحات زلزله زده جریان دارد
مقام‌های چینی گفته اند که عملیات نجات در ساحات زلزله زده جریان دارد

سینهوا، خبرگزاری رسمی چین، روز سه‌شنبه ۱۹ (۲۸ قوس) گزارش داد که در اثر زلزلهٔ نسبتاََ شدید بیش از ۱۱۶ نفر در ولایت شمال‌غربی گانسو و ولایت چینگهای آن کشور کشته شده اند.

در گزارش از قول مقام‌های محلی آمده است که در اثر این زلزله، تنها در ولایت گانسو ۱۰۵ نفر کشته و نزدیک به ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

این خبرگزاری همچنین گزارش داده است که ۱۱ نفر دیگر در شهر ایدونگ ولایت چینگهای که در همسایگی ولایت گانسو موقعیت دارد، کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

ادارهٔ زمین شناسی ایالات متحده شدت این زلزله را ۵.۹ به مقیاس ریکتر اعلام کرد، اما خبرگزاری سینهوا گزارش داده است که شدت این زلزله ۶.۲ ریکتر بوده است.

این زلزله که ساعت ۱۱:۵۰ نیمه شب دوشنبه به وقت محل رخ داد، سبب خسارات هنگفت مالی نیز شده است، اما از میزان دقیق خسارات ناشی از آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

ویدیو‌هایی که در رسانه‌‌های اجتماعی نشر شده است، نشان می‌دهد که سقف خانه‌ها و ساختمان‌ها فرو ریخته اند. این زلزله همچنین سبب قطع جریان آب و برق در شماری از روستا‌های ولایت گانسو شده است.

سینهوا از قول مقامات ولایت گانسو گزارش داده است که پس از وقوع این زلزله، تیم‌های نجات به مناطق آسیب دید اعزام شدند و عملیات نجات ادامه دارد.

وقوع زلزله در چین غیر معمول نیست. در ماه اگست سال روان میلادی،‌ زلزله‌ای با شدت ۵.۴ ریکتر آن کشور را تکان داد که اثر آن ۲۳ نفر زخمی شد و ده‌‌ها ساختمان فرو ریخت.

در سپتمبر ۲۰۲۲، زلزله‌ای به شدت ۶.۶ ریکتر در ولایت سیچوان واقع در جنوب‌غرب چین، نزدیک به ۱۰۰ کشته برجا گذاشت.

زلزله‌ای در سال ۲۰۰۸ میلادی که شدت آن ۷.۹ ریکتر بود،‌ سبب کشته و یا ناپدید شدن ۸۷ هزار نفر در چین شد.

گروه

XS
SM
MD
LG