لینک های دسترسی

Breaking News

کودک هشت ساله برازیلی در تلاش گرفتن لقب جوان‌ترین منجم جهان است


نیکول اولیویرا می‌خواهد در آینده انجنیر فضایی شود

نیکول اولیویرا، دختر هشت سالۀ برازیلی در یک سیمینار بین‌المللی کیهان شناسی به این آرزو شرکت کرده است که به صفت جوان‌ترین منجم جهان شناخته شود.

این پروژه از سوی برنامۀ همکاری بین‌المللی تحقیقات نجومی و در همکاری با ناسا و وزارت علوم برازیل به هدف معرفی و آشنایی خردسالان با علوم کیهانی راه اندازی شده است تا به کودکان فرصت کاوش، پژوهش و کشفیات در فضا را مهیا کند.

اولیویرا به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که تا کنون ۱۸ سیارۀ کوچک را پیدا کرده و قرار است نام دانشمندان برازیلی و اعضای خانوادۀ خود را بر این سیاره‌ها بگذارد.

در صورتیکه یافته‌های این کودک برازیلی تایید شود، که ممکن چندین سال را در برگیرد، او لقب جوان‌ترین منجم جهان را گرفته و ریکارد لویگی سانینوی ایتالیایی را خواهد شکست که در ۱۸ سالگی موفق به کشف سیارۀ جدید شده بود.

هیلیومارزیو رودریگوز موریرا، آموزگار نجوم اولیویرا به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "او چشمان تیزبینی دارد. فوراً تصاویر نقاطی را که مانند سیارۀ کوچک به نظر می‌رسد، شناسایی می‌کند. مهمتر اینکه او دانش خود را با دیگر کودکان شریک می‌کند و در پخش علم سهم می‌گیرد."

زیلما جاناکا، مادر اولیویرا که اکنون دخترش در یکی از معتبرترین مکاتب برازیل پذیرفته شده است، از زمان کودکی وی حکایت می‌کند که آسمان را در آغوش کشیده و از مادرش می‌خواست که برایش یک ستاره بگیرد.

خانم جاناکا می‌گوید زمانی به عشق دخترش به نجوم پی برد که وی در زادروز چهارسالگی اش خواست که تحفه اش یک تلسکوپ باشد. اما این خانوادۀ فقیر توان خریدن تلسکوپ را نداشتند تا اینکه دوستان اولیویرا در جشن هفت سالگی وی پول جمع آوری کرده برایش تلسکوپ تحفه دادند.

این کودک یک کانال یوتیوب دارد و در آن با چهره‌های مشهور برازیل به شمول دویلیا دی میلو، منجم مشهور برازیلی مصاحبه انجام داده است.

اولیویرا که می‌خواهد در آینده انجنیر فضایی شود، سال گذشته با وزیر علوم و مارکوس پونتس، یگانه فضانورد برازیلی ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG