لینک های دسترسی

Breaking News

برنامه جهانی غذا: ۱۸ میلیون نفر در افغانستان نیاز فوری به غذا دارند


برنامه جهانی غذا (WFP) می‌گوید که با آنکه ۱۸ میلیون نفر در ماه جون در افغانستان نیاز فوری به غذا دارند، این نهاد برای رسیدگی به این مشکل بودجه کافی در اختیار ندارد.

دیوید بیسلی، رییس این نهاد ناوقت سه شنبه ۳۱ می (۱۰ جوزا) در تویتر نگاشته است که در حال حاضر، این نهاد فقط برای ده میلیون نفر بودجه دارد.

او گفته است: "قیمت سوخت، غذا و حمل و نقل سر به فلک کشیده است. ما در حال حاضر از گرسنگان غذا می‌گیریم تا گرسنه‌ها را سیر کنیم. برنامه جهانی غذا به ۱.۲ میلیارد دالر برای نجات جان افراد در اسرع وقت نیاز دارد."

پیش از این نامۀ جهانی غذا و ادارۀ غذا و زراعت سازمان ملل متحد با نشر یک گزارش مشترک گفته بودند که در حال حاضر، نزدیک به ۲۰ میلیون نفر که تقریباً نصف جمعیت افغانستان می‌شود، با گرسنگی حاد روبرو اند.

در این گزارش آمده است که هرچند کمک‌های بشردوستانه از یک فاجعه بشری در زمستان گذشته جلوگیری کرد، اما هنوز هم، گرسنگی به گونۀ بی‌سابقه دامنگیر مردم افغانستان است.

با تسلط مجدد طالبان، تمویل کننده‌گان خارجی، کمک‌های مالی خود را به افغانستان توقف یا کاهش دادند و این کشور بیشتر در فقر و بحران اقتصادی فرو رفت. دلیل عمدهٔ این اقدام تنبیهی، نگرانی‌های جهانی از وضعیت حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران در زیر حاکمیت طالبان بوده است.

پس از ماه اگست سال گذشته، افغانستان بحران شدید بشری را تجربه می‌کند و سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر کمک‌های آنی برای نیازمندان افغان فراهم نشود، حدود ۹۷ درصد جمعیت افغانستان از وضعیت موجود بشری در کشورشان متاثر خواهند شد.

XS
SM
MD
LG