لینک های دسترسی

Breaking News

قطر قوانین ضد دهشت افگنی خود را تعدیل می کند


پس از قطع روابط دپلوماتیک کشور های عربی با قطر، امیر قطر فرمانی را صادر کرد که بر اساس آن قوانین ضد دهشت افگنی در آن کشور تعدیل خواهد شد.

درپنجم جون ۲۰۱۷، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و سایر کشور ها روابط دیپلوماتیک خود را با قطر قطع کرده و محاصره هوایی و بحری را بالای این کشور وضع کردند.

این کشورها به رهبری عربستان سعودی قطر را متهم می کنند که از دهشت افگنی حمایت می کند وفهرستی را که شامل١٣ تقاضا می گردد،به دوحه تسلیم دادند، در خواستی که حد اقل تا حال پذیرفته نشده است.

کاهش سطح روابط با ایران و اخراج عوامل مرتبط با سپاه پاسداران، مسدود کردن شبکه خبری الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، و عدم حمایت از گروه های حماس و اخوان المسلمین، از جمله خواست های عمده عربستان سعودی و سه کشور متحد آن از قطر است.

دوحه فهرست سیزده گانه درخواست‌های ریاض و متحدان منطقه‌ ای آن از قطر را "غیر واقعبینانه" خوانده، اما ابراز آمادگی کرده است تا اختلافات از طریق مذاکره حل گردد.

فرمانی که از سوی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر صادر شده است، شامل تعریف کلمات مثل دهشت افگن، جرم دهشت افگنی و اعمال دهشت افگنی است. بخشی از این فرمان در مورد منجمد ساختن تمویل مالی دهشت افگنی تاکید کرده است.

بر اساس این فرمان، دو فهرست دهشت افگنان داخلی آن کشور نیز تهیه خواهد شد و به افراد شامل دو فهرست، قوانین مشخص اعمال خواهد شد.

هفتۀ گذشته، حکومت قطر تفاهمنامۀ را با ایالات متحده امضا کرد که بر اساس آن دو کشور یکجا بر ضد تمویل مالی گروه های دهشت افگنی، مبارزه خواهند کرد. جزئیات این تفاهم نامه تا حال به رسانه ها داده نشده است.

XS
SM
MD
LG