لینک های دسترسی

Breaking News

اردغان: آرزو داریم در مشارکت با روسیه اسلحۀ عصری بسازیم


رییس جمهور ترکیه گفته است که کشورش آرزومند است تا در آینده یکجا با روسیه، سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته و عصری را تولید کند.

رجب طیب اردغان روز دوشنبه ۱۵ جولای (۲۴ سرطان) این مطلب را درست ساعاتی پس از آن بیان داشت که طیاره‌های روسی بخش دیگری از سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ را به ترکیه انتقال دادند.

ایالات متحدۀ امریکا به شدت مخالف این معامله بوده و هشدار داده است که در صورت خریداری سیستم اس-۴۰۰ روسی از سوی ترکیه، تحریم‌های اقتصادی را بر آن کشور وضع کرده و انقره را از خریداری جت‌های جنگی اف-۳۵ امریکایی محروم خواهد کرد.

آقای اردغان با اشاره به مخالفت امریکا گفت: "آنان (امریکا) گفتند که نمی‌توانید آن را خریداری کنید. آنان گفتند که نمی‌توانید آن را به جایی انتقال دهید. آنان گفتند که درست نیست آن را بخرید. امروز هشت طیاره رسیده است و اجزای این سیستم را تخلیه می‌کند."

رییس جمهور ترکیه گفت که سیستم اس-۴۰۰ آن کشور در کمتر از یک‌سال به کلی آماده و قابل استفاده خواهد شد. او افزود که تا اپریل ۲۰۲۰ ترکیه یکی از معدود کشورهایی خواهد بود که پیشرفته‌ترین سیستم‌های دافع هوا را خواهد داشت.

آقای اردغان گفت که هدف کنونی ، تولید مشترک تسلیحات از سوی ترکیه و روسیه است.

از چهار روز به اینسو، اجزای سیستم اس-۴۰۰ روسی در ده پرواز از روسیه به یک پایگاه قوای هوایی ترکیه در نزدیک انقره منتقل شده است.

واشنگتن تاکید دارد که سیستم اس-۴۰۰ روسی با تجهیزات نظامی دست داشتۀ ناتو سازگاری نداشته و منجر به فاش شدن معلومات حساس در مورد جنگنده‌های اف-۳۵ امریکایی توسط این سیستم به دست نظامیان روس خواهد شد.

ترکیه از خواست امریکا سرپیچیده و استدلال می‌کند که خریداری تجهیزات دفاعی موضوع امنیت و حاکمیت ملی ترکیه است و خریداری سیستم اس-۴۰۰ روسی فقط یک معاملۀ تجاری است و بس.

XS
SM
MD
LG