لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار تازۀ امریکا به ترکیه


ایالات متحده سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی را تهدیدی برای جنگنده های اف-۳۵ امریکایی می‌پندارد

مارک اسپر، سرپرست وزارت دفاع امریکا هشدار داده است که اگر ترکیه سیستم‌ دفاع راکتی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کند، با تحریم‌های اقتصادی امریکا روبرو خواهد شد.

آقای اسپر روز چهارشنبه ۲۶ جون (۵ سرطان) در دیدار با حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در حاشیۀ نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفت که با خریداری سیستم اس-۴۰۰ روسی، ترکیه نمی‌تواند که جنگنده‌های پیشرفتۀ اف-۳۵ امریکایی را خریداری کند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول مقام‌های امریکایی گزارش داده است که این دو مقام گفتگوی رک و راستی داشتند اما نشست آنان بدون کدام نتیجه و کوچکترین تغییر در موضعگیری دو طرف، پایان یافته است.

ترکیه گفته است که در برابر هشدارهای امریکا سر خم نکرده و به گفتۀ مقام‌های ترکی، معاملۀ خریداری سیستم اس-۴۰۰ نهایی است و نظامیان آن کشور آموزش‌ها در مورد کاربرد این سیستم را تکمیل کرده اند. به گفتۀ مقام‌ها، انتظار می‌رود که سیستم اس-۴۰۰ در دو هفتۀ نخست ماه جولای به ترکیه منتقل شود.

مقام‌های امریکایی ترکیه را ترغیب کرده اند که به جای سیستم اس-۴۰۰ روسی، سیستم دفاع راکتی پتریوت امریکایی را خریداری کند.

آقای اسپر به خبرنگارانی که با وی سفر می‌کردند گفت: "پیام کاملاً روشن است. ترکیه برای سال‌های سال یک شریک دیرینه و معتمد امریکا بوده است. اما رغبت آن کشور به خریداری اس-۴۰۰ این شراکت را ضربه می‌زند".

ایالات متحده از قبل آموزش‌دهی به پیلوت‌های ترکیه را در مورد جنگنده‌های اف-۳۵ متوقف کرده و به انقره تا پایان ماه جولای مهلت داده است تا این پیلوت‌ها را از ایالات متحده فرا بخواند.

مارک اسپر از روز دوشنبه ۲۴ جون (۳ سرطان) سرپرستی وزارت دفاع امریکا را به عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG