لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان از مسک خواست در ترکیه فابریکهٔ موترهای برقی بسازد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و ایلن مسک، مالک شرکت تسلا

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از ایلن مسک، میلیاردر امریکایی و مالک شرکت تسلا، خواسته است تا کارخانه بعدی تسلا را در ترکیه راه اندازی کند.

خبرگزاری انادولوی ترکیه روز دوشنبه ۱۸ سپتمبر (۲۷ سنبله) گزارش داد که اردوغان با مسک در شهر نیویارک دیدار کرد و از او خواست تا هفتمین کارخانه موترهای برقی خود را در ترکیه بسازد.

اردوغان که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویارک سفر کرده است، در گذشته نیز در ترکیه و همچنین در حاشیه نشست‌های بین‌المللی با مسک گفتگو کرده است.

قرار است اردوغان روز سه شنبه در مجمع عمومی ملل متحد سخنرانی کند.

علاوه بر اردوغان، امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه و پدرو سانچز، صدراعظم اسپانیا، نیز درخواست های مشابهی از مسک داشته اند.

در حال حاضر از جمله شش فابریکهٔ تسلا، چهار آن در ایالات متحده، یک در چین و یک فابریکه در آلمان فعالیت دارد.

مسک همچنین قصد دارد یکی از کارخانه های موترهای برقی خود را در مکسیکو و دیگری را در هند افتتاح کند.

اردوغان تلاش دارد تا صنعت تکنالوژی ترکیه را تقویت کند. سکتور تکنالوژی ترکیه در حال حاضر به دلیل تولید درون های رزمی "بایکتر" بسیار مشهور است. درون هایی که به نبرد اوکراین در برابر تهاجم روسیه بر کیف در اوایل سال گذشته کمک کرد، نکتهٔ عمده در مبارزات انتخاباتی اردوغان در انتخابات ماه می بود.

ترکیه امسال اولین موتر برقی ساخت خود موسوم به "وگ" را معرفی کرد، اما برای رشد این صنعت، انقره به مقدار زیاد بتری و پرزه‌جات نیاز دارد.

شرکت فضایی اسپس اکس که مسک مالک آن است، نیز با سکتور فضایی ترکیه همکاری می‌کند و برخی از ماهواره های ارتباطی خود را در این راستا به فضا پرتاب کرده است.

دفتر اردوغان اعلام کرد که او در جریان سفر خود به نیویارک، از مسک دعوت کرد تا در نمایشگاه تکنالوژی که اواخر ماه جاری در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود، شرکت کند.

گروه

XS
SM
MD
LG