لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان: رییس جمهور فرانسه نزد داکتر روانی برود 


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه با انتقاد از سیاست های امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه در مقابل مسلمانان آن کشور گفت که او به "معاینات روانی" نیاز دارد.

رییس جمهور ترکیه امروز ۲۴ اکتوبر (سوم عقرب) در جریان یک سخنرانی تلویزیونی گفت: "در مورد رییس دولت چه باید گفت؛ کسی که با میلیون‌ها تن از اعضای گروه‌های ادیان مختلف این گونه برخورد می‌کند. نخست از همه باید معاینات روانی انجام دهد."

در واکنش به این اظهارات، یک مقام ریاست جمهوری فرانسه به فرانس پرس گفت که اظهارات آقای اردوغان "بی ادبانه و اضافه گویی" خوانده و آنرا "غیر قابل پذیرش" عنوان کرد.

این مقامات فرانسوی گفت که سیاست آقای اردوغان خطرناک است و باید تغییر کند.

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه طرح جدیداش را برای دفاع از ارزش‌های سیکولار در مقابل افراطگرایی اسلامی معرفی کرده و اسلام را یک دین "در بحران" خوانده است.

آقای مکرون گفته است که لازمی است اسلام در فرانسه از نفوذ خارجی مانند عربستان سعودی، قطر و ترکیه رهایی یابد.

بر اساس طرح جدید رییس جمهور فرانسه، بر مکاتب خصوصی نظارت بیشتر خواهد شد و کمک‌های خارجی به مساجد تحت کنترول بهتر قرار خواهد گرفت.

رییس جمهور فرانسه گفت که هدف این اقدام منزوی کردن یا محکوم کردن مسلمانان در فرانسه نه بلکه تقویت همزیستی است.

پیش از این، علمای پوهنتون الازهر مصر این سخنان آقای مکرون را "نژاد پرستانه" و "نفرت آور" عنوان کرده بودند.

مرکز مطالعات اسلامی پوهنتون الازهر با نشر بیانیه‌ای گفته است: "این گونه اظهارات نژاد پرستانه احساسات دو میلیارد مسلمان را خدشه دار خواهد ساخت" و مسیر گفتگو‌های سازنده را خواهد گرفت."

XS
SM
MD
LG