لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان به پوتین: تهاجم بر حاکمیت ملی اوکراین قابل قبول نیست


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در صحبت با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه ضمن ابراز مخالفت با هرگونه اقدام علیه اوکراین، از پیامدهای درگیری نظامی هشدار داده است.

آقای اردوغان روز چهارشنبه ۲۳ فبروری (چهارم حوت) در تماس تلیفونی با رییس جمهور پوتین گفته است که "رویکرد اساسی" انقره این است که "هرگونه اقدام علیه حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین" را نخواهد پذیرفت.

پس از آنکه آقای پوتین اعلام کرد که ساحات دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را که مشترکاً به نام منطقۀ دونباس نیز یاد می شود، به صفت دولت‌های مستقل به رسمیت می‌شناسد، با موج گستردۀ تحریم‌های بین‌المللی روبرو شد.

ترکیه که عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) است و روابط دوستانه با روسیه و اوکراین دارد، تلاش کرده است تا در تنش موجود میان این دو کشور، نقش میانجی را بازی کند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه با نشر بیانیه‌ای گفته است که در این مکالمۀ تلیفونی، آقای اردوغان تاکید کرده است که رویارویی نظامی به هیچ طرفی سود نیاورده و تاکید شده است که انقره از دپلوماسی حمایت می‌کند. رییس جمهور اروغان به آقای پوتین گفته است: "ترکیه آماده است تا سهم خود را در کاهش تنش و حفظ صلح ادا کند."

کرملین در پیوند با مکالمۀ تلیفونی این دو رهبر گفته است که آقای پوتین در مورد "ضرورت" تصمیم‌اش مبنی بر به رسمیت شناختن استقلال دونتسک و لوهانسک به آقای اردوغان وضاحت داده است. او گفته است که این تصمیم به خاطر "پرخاشگری مقام‌های اوکراینی در دونباس و امتناع پیهم آنان از توافق صلح" اتخاذ شده است.

پس از رویدادهای اخیر در اوکراین، رجب طیب اردوغان سفر از قبل برنامه ریزی شده اش به افریقا را نیمه تمام رها کرد و روز سه شنبه به انقره برگشت.

هنگام برگشت به ترکیه، آقای اردوغان در صحبت با خبرنگاران در داخل طیاره گفت که ترکیه نمی‌خواهد که بین روسیه و اوکراین یکی را برگزیند. او گفت: "روگردانیدن به هر دوی این کشورها برای ما ممکن نیست...ما روابط سیاسی و نظامی با روسیه داریم. ما روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی با اوکراین داریم."

رجب طیب اردوغان که خواستار نشست سه جانبه با ولادیمیر پوتین و ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین در ترکیه شده است، روز سه شنبه در تماس تلیفونی با آقای زیلینسکی گفته است که تصمیم آقای پوتین مبنی بر به رسمیت شناختن به اصطلاح "جمهوریت‌های جدید" غیر قابل قبول است.

XS
SM
MD
LG