لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان در دیدار با زیلینسکی پیشنهاد دیدار میان رهبران اوکراین و روسیه را داد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در چپ و ولادیمیر زلیسکی، رییس جمهور اوکراین، در راست

در ادامه تلاش های دپلوماتیک برای کاهش تنش میان اوکراین و روسیه، رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهور ترکیه به اوکراین سفر کرده و پیشنهاد برگزاری نشست سران اوکراین و روسیه را داده است.

اردوغان که مسیر دپلوماتیک خود را دنبال می کند، در دیدار با ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین پیشنهاد خود برای میزبانی نشست صلح با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه را مجدداً تایید کرد. ترکیه پیشتر پیشنهاد داده بود که به عنوان میانجی میان روسیه و اوکراین عمل کند.

ترکیه روابط خوبی با کیف و مسکو دارد اما گفته است که در صورت حملۀ روسیه به اوکراین، به عنوان عضو ناتو، آنچه را لازم است انجام خواهد داد.

زیلینسکی از تلاش‌های رییس جمهور ترکیه ابراز سپاس کرده و تاکید کرد که "آماده انجام هر کاری در همه سکوها و در همه قالب‌ها" برای برقراری صلح در اوکراین است.

رییس جمهور ترکیه می‌خواهد با استفاده از روابط ویژه خود با پوتین و حمایت قوی از کیف نشست صلح را برگزار کند.

اما فشار اردوغان برای نشست صلح تاکنون به خاطر خشم کرملین به دلیل فروش درون‌های نظامی ترکیه به اوکراین، نتیجه نداده است. دو طرف روز پنجشنبه قرارداد جدیدی را به هدف توسعه تولید درون‌های نظامی ترکیه در اوکراین به امضا رساندند که ممکن سبب خشم بیشتر مسکو شود.

رویترز به نقل از منابع دپلوماتیک ترکیه گزارش داده است که روسیه و اوکراین با ایده میانجی‌گری ترکیه مخالفتی ندارند. ترکیه با تحریم‌هایی که سایر اعضای ناتو در پاسخ به تهاجم احتمالی نظامی روسیه از آن سخن گفته‌اند، مخالفت کرده است.

اردوغان در گفتگو با خبرنگاران پیش از سفر به اوکراین گفت که ترکیه از هر دو طرف می‌خواهد به دنبال گفت‌وگو باشند و افزود که بحران باید از طریق مسالمت‌آمیز بر اساس قوانین بین‌المللی حل و فصل شود.

در همین حال آلمان و فرانسه، قدرت های اروپایی، اعلام کردند که ممکن با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در مسکو، ملاقات کنند.

امانویل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه امروز پنجشنبه برای سومین بار با پوتین از طریق تلیفون صحبت کرد. او با ولادیمیر زیلینسکی رییس جمهور اوکراین نیز امروز صحبت کرده است.

باوجود انکار شدید مسکو از حمله بر اوکراین، قدرت‌های غربی تلاش‌های دپلوماتیک شدیدی از جمله تهدید به تحریم‌های بی پیشینه بر روسیه را انجام داده‌اند تا از هرگونه تهاجم احتمالی روسیه بر اوکراین جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG