لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیهٔ اروپا، گروه جی-۷ و آسترالیا سقف جدیدی بر نفت روسیه تعیین کردند


به ادامهٔ فشارهای غرب بر مسکو، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی-۷) و آسترالیا امروز جمعه سوم فبروری (۱۴ دلو) سقف جدیدی را بر قیمت فرآورده‌های نفتی روسیه تعیین کردند.

به گفتهٔ مقامات، قیمت فرآورده‌های نفتی در دو سطح – ۱۰۰دالر برای هر بیرل مواد نفتی گرانبها از جمله دیزل و ۴۵ دالر برای محصولات با کیفیت پایین‌تر – تعیین شده است.

سویدن که ریاست دوره‌ای اتحادیهٔ اروپا را بر عهده دارد، آن را "توافق مهمی به عنوان بخشی از پاسخ مستمر اتحادیه اروپا و شرکا به جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین" خواند.

گروه جی-۷ و آسترالیا از این سقف استقبال کرده و در بیانیه‌ای گفته است که در ماه مارچ سقف قیمت نفت خام روسیه را بازنگری خواهند کرد.

اتحادیه اروپا، گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی-۷) و آسترالیا به تاریخ دوم دسمبر سقف قیمت هر بیرل نفت خام روسیه را ۶۰ دالر تعیین کرده بودند.

دپلومات‌های اتحادیه اروپا سقف توافق شده را "متوازن" خوانده و هدف آن را "کاهش درآمد روسیه و در عین حال تضمین دسترسی کشورهای ثالث" خوانده اند.

جنیت یلن، وزیر مالیه ایالات متحده در بیانیه‌ای جداگانه، تصمیم اخیر را تحسین کرده و گفت: "سقف‌هایی که به‌تازگی تعیین کرده‌ایم نقش حیاتی در کار ایتلاف جهانی ما ایفا خواهند کرد... ما پوتین را مجبور می‌کنیم که بین تامین مالی جنگ وحشیانه‌اش و حمایت اقتصاد متزلزل، یکی را انتخاب کند."

کرملین این تصمیم اتحادیه اروپا را محکوم کرده و تاکید کرده که این اقدام "به عدم تعادل بیشتر بازارهای بین المللی انرژی منجر خواهد شد".

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: "ما در حال اتخاذ تدابیری برای محافظت از منافع خود در برابر خطرات مرتبط [به این تصمیم] هستیم."

دومین تحریم بر مواد نفتی روسیه که قرار است سر از روز یکشنبه یا به زودی اجرا شود، محصولات نفتی پالایش شدهٔ روسیه از جمله پطرول و دیزل را که توسط کشتی‌ها به کشورهای دیگر صادر می‌شوند، هدف قرار داده است.

روسیه که دومین تولید کنندهٔ بزرگ نفت جهان است، به خاطر تقویت اقتصاد خود بر فروش نفت و گاز اتکا دارد – دو منبع که به دلیل تهاجم بر اوکراین، تحت تعزیرات شدید جهانی قرار گرفته است.

بر اساس این توافق، شرکت‌ها از انتقال و فراهم‌آوری خدمات بیمه برای محموله‌های نفت روسیه بالاتر از نرخ تعیین شده، ممنوع می‌شوند.

XS
SM
MD
LG