لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت مجدد اتحادیۀ اروپا از توافقنامۀ هسته ای ایران


اتحادیۀ اروپا میگوید که گزارش های ادارۀ بین المللی انرژی اتمی نشان داده که ایران طبق توافق نامۀ هسته ای ۲۰۱۵ عمل میکند
اتحادیۀ اروپا میگوید که گزارش های ادارۀ بین المللی انرژی اتمی نشان داده که ایران طبق توافق نامۀ هسته ای ۲۰۱۵ عمل میکند

اتحادیۀ اروپا بار دیگر از دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، خواستار حمایت از توافق هسته ای ایران شد و ادامۀ این سند را برای امنیت بین المللی ضروری خواند.

در یک نشست که امروز به میزبانی فدریکا موگرینی، رئیس مشی خارجی اتحادیۀ اروپا با اشتراک وزرای خارجۀ ایران، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بروکسل تدویر یافته بود، هشدار داده شد که خروج امریکا از توافق هسته ای ایران، نتایج زیانبخش را در قبال خواهد داشت.

این نشست در حالی تدویر یافت که رئیس جمهور ترمپ تا فردا (جمعه) مهلت دارد تا تصمیم بگیرد که آیا تعزیراتی را که بر اساس توافق هسته ای سال ٢٠١٥ به تعلیق درآورده شده است، دوباره بر تهران وضع کند یا خیر؟

در نشست امروز، رئیس مشی خارجی اتحادیۀ اروپا گفت که توافق نامۀ هسته ای ایران جنبه عملی دارد و اضافه کرد که گزارش های ادارۀ بین المللی انرژی اتمی، نشان داده که ایران طبق این توافق نامه عمل می کند.

به گفتۀ خانم موگرینی، این سند "هدف مهمی را که عبارت از نظارت از برنامۀ هسته ای ایران است، دنبال می کند".

در عین حال، سیگمار گبریل، وزیرخارجۀ آلمان نیز نگرانی اروپا و ایالات متحده در مورد برنامۀ سلاح بالستیکی و نقش ایران در سوریه را مؤجه خواند، اما افزود که توافق نامۀ هسته ای سال ٢٠١٥ با تهران باید حفظ گردد.

از جانب هم، سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، روز گذشته به جواد ظریف، همتای ایرانی اش بار دیگر به ادامۀ حمایت مسکو از توافق هسته ای ایران اطمینان داد.

آقای لاوروف گفت: "ما به دفاع از ابقای این سند و اهمیت آن بخاطر تامین ثبات منطقوی و حل موضوعات مرتبط به جلوگیری از سلاح کشتار جمعی، ادامه خواهیم داد."

ادارۀ انرژی اتمی ایران نیز وضع مجدد تحریمات از سوی ایالات متحده بر تهران را در تناقض با توافق نامۀ هسته ای خوانده و هشدار داده که "جمهوری اسلامی ایران در همچو شرایط اقدامات خود را انجام میدهد".

انتظار میرود که رئیس جمهور دونالد ترمپ امروز پنجشنبه در یک نشست با مقامات ارشد امنیتی امریکا، روی وضع مجدد تحریمات بر ایران تصمیم گیرد و ممکن فردا آن را اعلام کند.

در عین حآل، مقام ارشد امریکایی به خبرگزاری رویترز خبر داده که مشاورین قصرسفید به رئیس جمهور ترمپ توصیه کردند تا تحریمات بر ایران دوباره وضع نکند.

حمایت مجدد اتحادیۀ اروپا از توافقنامۀ هسته ای ایران
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

XS
SM
MD
LG