لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپایی در توافقنامه هسته یی ایران باقی می ماند


اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل بروز سه شنبه از تعهد خود به سمت موافقتنامه هسته یی ایران با جهان خبر داد.

فدریکا موگیرینی، رئیس مشی خارجی اتحادیه اروپا در این نشست که جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز حضور داشت، می گوید که این اتحادیه برای یافتن راه حل های عملی تلاش می کند تا این توافق را زنده نگه دارد.

انگلا مرکل صدر اعظم آلمان امروز گفت که بهترین راه رسیدگی به نگرانی درمورد نقش ایران در منطقه و برنامه میزایل بالستیک آن کشور در کار در چوکات معامله هسته یی با تهران است و لو که واشنگتن از آن خارج شده است.

مرکل گفت "این پرسش که آیا با مردود کردن توافقنامه یا باقی ماندن در آن، شما می توانید بهتر مذاکره کنید ... ما می گوییم اگر در توافقنامه باقی بمانید شما بهترمذاکره کرده می توانید."

رهبران ایران در مورد حفظ برنامه هسته یی آن کشور اظهار امیدواری کرده می گویند امریکا در خروج از این توافق سنجش نادرست کرد.

فدریکا موگیرینی، رئیس روابط خارجی اتحادیه اروپا توافق هسته یی ایران را یک دست آورد قابل ملاحظه دیپلوماتیک خواند و بر ادامه تطبیق آن تاکید ورزید.

دستاورد دیپلماتیک

موگیرینی گفت "ما بر تعهد خود در مورد ادامه تطبیق کامل توافق هسته یی ایران تاکید ورزیدیم که به اساس فیصله ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل منحث بخش عمده از توافق جهانی عدم توسعه سلاح هسته یی مورد قبول قرار گرفت و یک دست آورد قابل ملاحظه دیپلوماتیک است."

در همین حال، جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز چهارشنبه گفت ملاقات با رهبران اتحادیه اروپا در مورد حفظ توافق هسته یی آن کشور یک پیام قوی سیاسی را می فرستد اما افزود که "این پایان کار نیست بلکه اکنون به ما اطمینان می دهد که اقداماتی را که آنها روی دست می گیرند از نقطه نظر ما کافی است."

ظریف گفت "ما روند را آغاز کرده ایم. باور دارم که در مسیر درست قرار داریم. اکنون به این ربط دارد که تا چند هفته دیگر چی می توانیم انحام دهیم."

خبرگزاری رویترز گزارش داد که حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است رئیس جمهور ترمپ انتظار داشت که تهران نیز پس از خارج شدن ایالات متحده از توافق هسته یی ایران، آن کشور هم خارج شود.

طبق گزارش روتیرز، حسن روحانی افزود اما حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز گفت که تهران با تلاش برای حفظ توافق با کشورهای دیگر دخیل در معامله، پیگیری آن پلان را رد کرده است.

مایک پامپییو وزیر خارجه ایالات متحده فقط چند ساعت بعد از حلف وفاداری به وظیفه اش به دفتر مرکزی ناتو سفر کرد - جائیکه وی بر اهمیت و ارزش روابط با کشورهای ماورای اقیانوس اطلس به حیث ستون امنیت و ثبات تاکید ورزید.

اما روابط بین دو جانب به دلیلی آسیب دیده است که ایالات متحده گفته است بر آن عده کمپنی تعزیرات شدید وضع می کند که با ایران معامله می کند.

وزارت خارجه امریکا به روز سه شنبه اعلام کرد که مایم پامپییو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنیه آینده اولین بیانیه عمده خود را در مورد سیاست خارجی ایالات متحده ایراد می کند و گفته می شود که تمرکز آقای پامپییو بیشتر روی مساله ایران معطوف خواهد بود.

XS
SM
MD
LG