لینک های دسترسی

Breaking News

نا معلوم بودن شمار دقیق عمال داعش در اروپا


تصویر تبلیغاتی در وب سایت داعش

شمار جنگجویان مرتبط به داعش برای انجام حملات دهشت افگنی در اروپا بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر، تخمین زده میشود. یک مقام ارشد استخبارات فرانسه به صدای امریکا گفت دقیقاً نمی دانند که داعش به چی تعداد عمال تمرین دیده و فدایی در قاره اروپا دارد. این مقام میگوید هر تعدادی را که بگویند بازهم تخمینی و حدس و گمان خواهد بود.

سال قبل یک قاچاقبر در سرحد بین سوریه و ترکیه ادعا کرده بود که گروه داعش در حدود چهار هزار جنگجو را به اروپا فرستاده است. مقام های استخباراتی بلجیم و فرانسه میگویند در مورد این رقم بزرگ از جنگجویان که قصد انجام حملات در اروپا را داشته باشند، شک دارند. اما، آنان از این موضوع آگاه استند که بیش از پنج هزار اروپایی طی چند سال اخیر به گروه های دهشت افگن پیوسته اند و برگشت این افراد خطر دهشت افگنی احتمالی را در اروپا افزایش داده است.

موقف بهتر داعش

این مقام ها میگویند داعش در موقف بهتری نسبت به القاعده برای مبارزات مرگبار و دراز مدت قرار دارد، و تحلیل گران با این ارزیابی موافق اند. عمر آشور، تحلیل گر ارشد در انستیتوت مطالعات عرب و اسلام در پوهنتون ایکستر، بریتانیا میگوید داعش منابع ، قابلیت ها و تجارب بیشتری را به مقایسه با القاعده در اختیار دارد.

آشور میگوید این برتری را نه تنها درساحه وسیع تحت کنترول داعش در ولایت های حلب در سوریه و صلاح الدین در عراق - که بیش از ۱۰ ملیون نفوس را در خود جا داده، میتوان قیاس کرد؛ بلکه میتوان این برتری را بر اساس قابلیت انجام حملات در نقاطی که تحت کنترول داعش نیست، نیز مشاهده کرد.

مظنونیم حملات انتحاری در میدان هوایی بروکسل
مظنونیم حملات انتحاری در میدان هوایی بروکسل

القاعده بعد از ۱۱ سپتمبر در حملات پیچیده علیه اهداف غربی، موفقیت اندکی داشت. شاخه القاعده در شبه جزیره عرب که بسیار فعال است، چند بار برای بم گذاری در شرکت های هوایی غربی ها تلاش کرده بود اما به نظر میرسد که در اکثر آن ناکام بوده است. برعکس آن، از ماه آگست سال ۲۰۱۴ تا حال، داعش و گروه های مرتبط به آن، حداقل ۲۵ حمله را علیه غربی ها در شمال افریقا و قاره اروپا انجام داده اند.

شاه شنگ جوشی، پژوهشگر در انستیوت خدمات شاهی متحد می گوید افزایش سریع در شدت و پیچیده گی حملات داعش هشدار دهنده بوده و اهداف این گروه را برآورده ساخته است. به گفته جوشی، منظور از این حملات قرار گرفتن در صدر اخبار و نشان دادن قابلیت های این شبکه و ایجاد خوف در جوامع اروپایی است. و این ترس و خوف رو به افزایش است.

خالیگاه های استخباراتی در اروپا

در حالیکه حملات از شکل پراکنده و انفرادی به حملات هماهنگ و در چند مکان گسترش یافته است، فرصت ها هم برای کسب اطلاعات الکترونیکی و یا اطلاعات از نزد افراد در مورد پلان های حملات بیشتر شده است. با آنهم مقام ها در فرانسه و بلجیم قادر به جلوگیری از حملات مرگبار در پاریس و بروکسل نشدند.

اکثر انتقاداتی چند روز اخیر که متوجه نیرو های امنیتی بلجیم بوده است موجودیت خالیگاه ها در تشریک استخبارات میباشد. اسامی ابراهیم و خالد ال بقراوی دو بم گذار انتحاری در حملات بروکسل در فهرست تحت نظارت امریکا قرار داشت.

یان یامبون، وزیر داخله بلجیم می گوید اگر همه چیز را در یک قطار قرار دهید واقعاً بعضی بخش ها سوال برانگیز خواهد بود، بخش وزارت دفاع و انکشاف های بعد از آن و عملکرد پولیس.

حکومت بلجیم تعهد کرده که وضعیت خدمات امنیتی و بخش تشریک استخبارات را بهبود بخشد.

اما آزمون ها تنها در ناکامی در بخش تشریک استخبارات نیست. داشتن منابع هم بسیار مهم است. تمام ادارات امنیتی اروپا با کمبود شدید از هر ناحیه یی مواجه می باشد. به ویژه کمبودات پرسنول برای نظارت از مظنونین به دهشت افگنی. به طور مثال پولیس فرانسه می گوید در حدود بیست هزار نفر مظنون به نوعی ارتباط به گروه های افراطی مسلمان در آن کشور وجود دارد و نظارت از هر یک از این افراد امکان ندارد.

بلجیم پلان دارد تا یک هزار منسوب اضافی پولیس، سارنوال و مامورین امنیتی را استخدام کند. قرار اظهارات وزارت عدلیه بلجیم بیش از ۱۱۷ بلجیمی بعد از جنگیدن در سوریه به خانه های شان برگشته اند که برای نظارت از این افراد به ۲۳۴۰ مامور امنیتی نیاز است.

کزارش صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG