لینک های دسترسی

Breaking News

سدنی به طالبان: استادان ما را بدون شرط رها کنید


دیوید سدنی، رییس پوهنتون امریکایی افغانستان

دیوید سدنی، رییس پوهنتون امریکایی افغانستان خواستار رهایی "بدون شرط" دو استاد این پوهنتون از قید طالبان شد.

آقای سدنی در مصاحبه با صدای امریکا رهایی این استادان را خیلی با اهمیت خواند و گفت: "نخست از لحاظ بشری، رهایی این‌ها اهمیت دارد. استادان ما، یکی امریکایی و دیگری آسترالیایی، سه سال و سه ماه قبل ربوده شدند. خانواده های آنان، اقارب و ما این‌جا در پوهنتون می‌خواهیم که آنان برگردند."

رییس پوهنتون امریکایی گفت که استادان این موسسه تحصیلی نباید ربوده می‌شدند زیرا آنان مصروف آموزش جوانان افغان، "رهبران آینده این کشور" بودند.

کیفن کینگ، امریکایی و تیموتی ویکس استرالیایی در ماه اگست سال ۲۰۱۷ از نزدیکی پوهنتون امریکایی کابل ربوده شدند. سپس گروه طالبان با نشر ویدیوی این دو نفر، در بدل رهایی آنان، از امریکا خواستار رهایی زندانیان طالبان شدند.

این اظهارات آقای سدنی در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش ها، زلمی خلیلزاد، نمایندگی ویژه ایالات متحده در مورد مصالحه افغانستان در پی تبادله زندانیان، به شمول این دو استاد، است.

اما رییس این پوهنتون می‌گوید که به هیچ عنوان در این موضوع دخیل نیستند: "ما رهایی استادان خویش را می‌خواهیم. ما شامل سازش های سیاسی، توافق صلح و هیچ نوع تلاش برای مصالحه نیستیم. ما فقط از آنانی که استادان ما را ربوده اند می‌خواهیم که آنان را رها سازند."

او گفت که استادان این پوهنتون نباید اختطاف می‌شدند و نباید برای رهایی آنان شرایطی گذاشته شود: " این همسو با آموزه های قرآن است. قرآن شریف نیز چنین می‌گوید. هیچ دینی نباید دست به چنین کاری بزند. هیچ کسی باید چنین نکند. آنانی که استادان ما را نزد شان دارند، باید همین اکنون آنان را رها کنند."

او افزود که نبود این استادان باعث ضیاع بزرگی شده است و اگر این استادان در پوهنتون حضور می‌داشتند، صد ها محصل افغان را آموزش می‌دادند.

رییس پوهنتون امریکایی افغانستان به صدای امریکا گفت که امیدوار است پول هایی را که در بخش تامین امنیت این پوهنتون به مصرف می‌رسانند تا در مقابل طالبان و سایر گروه از آنان محافظت شود، در بخش آموزش جوانان افغان مصرف کنند.

XS
SM
MD
LG