لینک های دسترسی

Breaking News

کابل: مذاکرات اسلام‌آباد 'بر سر رهایی گروگان‌ها است'


وزارت خارجه افغانستان گفته است که گفتگوهای هیات امریکایی با هیات طالبان در اسلام آباد در مورد رهایی دو گروگان از نزد طالبان است.

ادریس زمان، معین سیاسی این وزارت روز شنبه ۵ اکتوبر (۱۳ میزان) به خبرنگاران گفت که این گفتگوها "هیچ ربطی به روند صلح افغانستان ندارد."

آقای زمان افزود: "مذاکرات صلح که جریان داشت قطع شده و دوباره آغاز نیافته است. گفتگوهای که در اسلام آباد فعلأ جریان دارد، در اصل می‌توانیم (بگوییم که) این گفتگوها در رابطه به دو گروگان امریکایی بین گروگان‌گیران یعنی طالبان، حکومت ایالات متحده امریکا و به وساطت پاکستان جریان دارد."

طالبان در ماه اگست سال ۲۰۱۷ میلادی، دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان را ربودند و با وجود خواست‌های پیهم خانواده‌های این استادان و اداره پوهنتون امریکایی افغانستان، تا اکنون آنان را رها نکرده اند.

این استادان یکی امریکایی و دیگر شهروند استرالیا اند.

معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که اگر روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها نباشد پیشرفتی نخواهد داشت و به گفته وی مانند گذشته منجر به "فروپاشی و ناکامی" خواهد شد.

آقای زمان همچنان افزود که طالبان قبل از آغاز مذاکرات صلح، باید خشونت‌ها را توقف دهند؛ چون "گفتگوهای صلح موازی با خشونت نتیجه نمی‌دهد."

به گفته وی حکومت پاکستان تا اکنون هیچ گام عملی در راستای مبارزۀ با لانه‌های تروریزم در خاک آن کشور برنداشته است.

XS
SM
MD
LG