لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات انفجار در کمپاین انتخاباتی در تخار به ۲۲ تن رسید


انفجار در کمپاین انتخاباتی یکی از نامزدان ولسی جرگه در ولسوالی روستاق ولایت تخار منجر به کشته شدن ۲۲ تن و مجروح شدن ۳۲ تن گردیده است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار گفت که تعدادی از مجروحین این رویداد پس از انتقال به شفاخانه، جان باخته اند.

آقای هجری افزود که یک کارمند امنیت ملی و سه پولیس نیز شامل کشته شدگان این رویداد است.

اما داکتر حفیظ الله صافی، رئیس صحت عامه تخار گفت که ۲۳ جسد و ۳۲ مجروح این انفجار به شفاخانه‌های تخار انتقال داده شده اند.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار گفت که مواد انفجاری در داخل یک موتر سایکل جا به جا شده بود.

آقای سیر افزود که روستاق از ولسوالی‌های امن این ولایت است و آنان تحقیقات در مورد این رویداد را آغاز کرده اند.

آقای اسیر گفت که کمپاین انتخاباتی نظیفه یوسفی بیگ، یکی از نامزدان زن برای انتخابات ولسی جرگه، هدف این انفجار بوده است. رسانه های محلی گزارش داده اند که خانم یوسفی در این کمپاین حضور نداشت.

این انفجار چهار روز پس از حملۀ انتحاری در یک گردهمایی انتخاباتی در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، صورت گرفت که در نتیجۀ آن حد اقل ۱۰ نفر به شمول صالح محمد اچکزی، یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان از ولایت هلمند، کشته شد.

قبل بر آن، حدود ۱۰ روز قبل، در اثر حملۀ مرگبارانتحاری در گردهمایی مبارزات انتخاباتی محمدناصر، یکی ازنامزدان ولسی جرگه، در نزدیکی مرکز ولسوالی کامۀ ولایت ننگرهار، کم از کم ۱۴ نفر کشته و ۴۲ نفر دیگر زخمی گردید.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان تا یک هفتۀ دیگر (۲۰ اکتوبر ۲۰۱۸) برگزار شود.

واکنش ها

ریاست جمهور افغانستان با نشر اعلامیه ای حملۀ روز شنبه در تخار را محکوم و آنرا حملۀ دهشت افگنی خواند. در این اعلامیه آمده است که "دشمنان مردم افغانستان از طریق سازماندهی حملات وحشیانه" تلاش می کنند تا جلو پیروزی انتخابات ولسی جرگه بگیرند، اما تاکید کرده است که "عزم و ارادۀ مردم، ضعیف نمی شود."​

جان بس، سفیر ایالات متحده در کابل، در از طریق یک پیام تویتر حمله مرگبار به کمپاین انتخاباتی به شدت محکوم کرد و گفته است که "طالبان گفتند که آنان غیر نظامیان را هدف قرار نمی دهند. انتخابات و کمپاین انتخاباتی ذاتاً ملکی است. اگر طالبان در مورد روند صلح جدی استند، حملۀ امروزی را باید محکوم کنند و مسوولین آنرا مجازات کنند."

تا حال هیچ گروهی مسوولیت این حملۀ مرگبار را بر عهده نگرفته است، اما هفتۀ گذشته گروه طالبان تهدید کرد که روند انتخابات ولسی جرگه را از طریق حملات مختل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG