لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما خواستار تامین امنیت کامل انتخابات افغانستان شد


هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما)، نیروهای امنیتی افغان را در قبال تأمین امنیت انتخابات پارلمانی افغانستان مسؤول دانسته و تأکید کرده است که باید در این بخش آمادگی کامل گرفته شود.

تدامیچی یاماموتو، رئیس یوناما در اعلامیه‌ای به روز پنجشنبه (۱۹ میزان) گفته است که شهروندان افغان باید بدون تهدید، ترس و مانعی، در انتخابات آینده شرکت کنند و نمایندگان شان را برگزینند.

او ضمن نکوهشِ حملات اخیر بر مبارزات انتخابات نامزدان گفته است: "هر گونه خشونت یا فشار علیه رأی‌دهندگان، کاندیدان یا مسؤولین انتخاباتی قابل قبول نیست... تدابیر امنیتیِ لازم، نیاز است تا حد امکان برای تعداد بیشتر واجدین شرایط فرصت فراهم سازد که از حقوق اساسی خویش استفاده کنند".

یوناما در حالی بر تأمین امنیت انتخابات پارلمانی افغانستان تأکید کرده است که رهبران گروه طالبان به تاریخ شانزدهم میزان، با نشر اعلامیه‌ای از جنگجویان شان خواستند تا مقام‌های افغان را که در برگزاری انتخابات کمک می‌کنند، هدف قرار دهند.

رهبران طالبان در آن اعلامیه، انتخابات پارلمانی افغانستان را "کاملاً جعلی" خوانده و از مردم خواسته اند که انتخابات پیشرو را تحریم کنند.

اما وزارت داخلۀ افغانستان، پیش از این، تهدید طالبان را "تبلیغات پوچ" خوانده و گفته است که مردم بر اساس آگاهیِ که دارند به این تهدیدها توجه نمی‌کنند.

همچنان این وزارت، ضمن اطمینان از تأمین امنیت انتخابات پیشرو که هشت روز دیگر برگزار می‌شود، از آمادگی‌های کامل در این بخش خبر داد.

بهار مهر، مشاور روابط استراتیژیک این وزارت به صدای امریکا گفت که برای تأمین امنیت کارمندان انتخاباتی، رأی‌دهندگان، نامزدان انتخاباتی، مراکز و گدام‌های کمیسیون انتخابات، برنامه‌ریزی منظم صورت گرفته است.

او افزود: "تأمین امنیت کمپاین کاندیدان، ناظرین ملی و بین‌المللی، امنیت روز رأی‌دهی، انتقال مصؤون صندوق‌ها به ولایات از ولایات به مراکز، و در مجموع تأمین امنیت ۵۱۰۰ مرکز رأی‌دهی که نیروها از قبل در اینجا تعبیه شده، بخشی از امری مشترک است که ارگان‌های امنیتی و دفاعی به ویژه پولیس مسؤول تأمین امنیت این می‌سازد، وزارت داخلۀ افغانستان، آمادگی‌های لازم را برای تأمین امنیت انتخابات دارد و از این طریق به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم".

به گفتۀ وی، در روز انتخابات بر اساس ضرورت هر محل، نیروهای امنیتی مستقر خواهند شد.

این در حالی است که بر اساس معلومات نهادهای امنیتی، عملیات‌های تهاجمی و تعرضی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای تأمین امنیت انتخابات، ۳۶ درصد افزایش یافته است.

قرار است که انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان در ۲۸ ماه میزان در ۵۱۰۰ مرکز رأی‌دهی که شامل ۲۱هزار محل است، برگزار شود.

XS
SM
MD
LG