لینک های دسترسی

Breaking News

قطرهٔ چشم منجر به مرگ یک نفر و نابینا شدن چندین نفر دیگر شد


مرکز وقایه و کنترول امراض ایالات متحده گفته است که استعمال یک قطرهٔ چشم آلوده با مکروب به نام AzriCare سبب بیمار شدن کم از کم ۶۸ نفر در ۱۶ ایالت امریکا شده است.

این نهاد صحی امریکا با نشر آگهی‌نامه‌ای گفته است که استعمال قطرهٔ چرب کنندهٔ چشم که با یک باکتریای مقاوم در برابر انتی‌بیوتیک ملوث بوده است، سبب مرگ یک نفر و نابینا شدن هشت نفر دیگر در ایالات متحده شده است.

چهار نفری که این قطره را به چشم شان چکانده و سپس بیمار شده بودند، مجبور شدند که در یک عملیات جراحی چشم شان را بکشند. یکی از این افراد کارلا اولیفیا، زن سالمند باشندهٔ ایالت فلوریدا است که اکنون علیه شرکت تولید کنندهٔ این قطرهٔ چشم اقامهٔ دعوا کرده است.

نتاشا کورتس، وکیل مدافع اولیفیا به رسانه‌های امریکایی گفته است: "موکلم به گونهٔ هولناکی زخم برداشته و اکنون نابینا است. حال سرگرم تحقیق موارد مشابه استم که در اثر مصرف این دوا که اکنون از دواخانه‌ها جمع شده است، بیمار و نابینا شده اند."

کورتس گفت که این قطره چکان موادی را که مانع رشد باکتریا می‌شود در ترکیب خود ندارد و به گفتهٔ وی شرکت تولیدکنندهٔ آن باید پاسخگو قرار گیرد.

در اقامهٔ دعوای اولیفیا آمده است که این زن ۶۸ ساله در ماه می سال گذشته استعمال قطرهٔ چشم AzriCare را آغاز کرده بود و چند ماه بعد چشم راست وی "سرخی، پندیدگی و آب‌ریزی غیرمعمول" پیدا کرد.

سپس این زن، به بیماری باکتریایی چشم، زخم قرنیه و مشکلات بینایی مبتلا شد. در اقامهٔ دعوا آمده است که با توجه به وضعیت رو به وخامت صحی اولیفیا، چاره‌ای جز این نبود که چشم وی کشیده شود تا از انتشار مکروب مقاوم در برابر انتی‌بیوتیک جلوگیری شود.

مسوولان شرکت تولید کنندهٔ AzriCare گفته اند که از آزمایشی آگهی ندارند که رابطهٔ قطعی شیوع این بیماری مکروبی را با استعمال این قطرهٔ چشم ثابت کند، اما به گفتهٔ آنان، از تولید و توزیع بیشتر این دوا جلوگیری شده است.

XS
SM
MD
LG