لینک های دسترسی

Breaking News

فیسبوک، تویتر و لنکدان: حساب کاربران افغان خود را محافظت می‌کنیم


فیسبوک، تویتر و لنکدان می‌گویند که حساب کاربران افغان خود را برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن توسط طالبان محافظت می‌کنند.

ناتانیل گلیچر، رییس پالیسی امنیتی فیسبوک روز پنجشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) در تویتر نوشته است: "فیسبوک به طور موقت امکان مشاهده یا جستجوی فهرست حساب‌های دوستان کاربران در افغانستان را به سایرین حذف کرده است. "

آقای گلیچر همچنین گفت که این شرکت "ابزار یک کلیک" را برای کاربران در افغانستان برای قفل کردن حساب های شان راه اندازی کرده است، بنابراین افرادی که دوستان فیس بوک آن‌ها نیستند نمی‌توانند پست های جدول زمانی شانرا را ببینند یا عکس پروفایل شانرا به اشتراک بگذارند.

گروه‌های حقوق بشری نگرانی خود را مبنی بر اینکه طالبان می‌توانند از سکوهای آنلاین برای ردیابی تاریخچه دیجیتالی یا ارتباطات اجتماعی افغان ها استفاده کنند، ابراز کرده اند. عفو بین الملل هفتهٔ جاری گفت که هزاران افغان از جمله دانشجویان، خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر در معرض خطر جدی انتقامجویی طالبان قرار دارند.

تویتر نیز اعلام کرده است که با شرکای جامعه مدنی برای حمایت از گروه های موجود در کشور و با آرشیف انترنت برای تسریع درخواست های مستقیم برای حذف تویت‌های آرشیف شده در تماس می‌باشد.

تویتر می‌گوید که در صورت عدم دسترسی افراد به حساب‌های حاوی اطلاعاتی که می تواند آن‌ها را در معرض خطر قرار دهد مانند پیامهای مستقیم یا فالوورها، شرکت تویتر قادر به تعلیق موقت حساب‌ها تا دسترسی مجدد کاربران برای حذف محتوای شان می‌باشد.

توییتر همچنین اعلام کرد که به طور فعال حساب های وابسته به نهادهای دولتی را زیر نظر دارد و ممکن است حساب ها را به طور موقت برای کسب اطلاعات بیشتر برای تایید هویت آن‌ها تعلیق کند.

سخنگوی لنکدان گفت که به گونهٔ موقت ارتباطات کاربران خود در افغانستان را پنهان کرده است تا سایر کاربران نتوانند آن‌ها را ببینند.

در همین حال شرکت فیسبوک می‌گوید که ممکن ممنوعیت بر طالبان را حتا در صورتیکه ایالات متحده تحریم‌ها بر این گروه را متوقف کند، لغو نخواهد کرد.

فیسبوک طالبان را یک گروه تروریستی می‌داند‌ و انتشار محتوا و مطالب حامی آن را در این شبکه ممنوع کرده است.

اما شبکه اجتماعی تویتر شرایط متفاوتی دارد و سخنگویان طالبان در دوران جنگ، پیام‌های خود را از طریق تویتر با صدها هزار فالوور (پیرو) خود به اشتراک گذاشته‌اند.

XS
SM
MD
LG