لینک های دسترسی

Breaking News

شکستن یخچال طبیعی در همالیا، تخریب بند آب در هند و بیم مرگ ۱۵۰ نفر


مقامات هندی هراس دارند که ممکن در اثر جاری شدن سیلاب پس از شکستن یک بند آب در شمال این این کشور، کم از کم ۱۵۰ نفر جان باخته باشند.

مقام‌ها روز یکشنبه هفتم فبروری (۱۸ دلو) گفتند که شکستن یخچال طبیعی در کوه‌های همالیا سبب تخریب بند آب شد که بر فراز دریای "دهولی گنگا" در ایالت اتراکهند موقعیت دارد.

خبرگزاری رویترز از قول باشندگان محل گزارش داده است که پس از در هم شکستن یخچال طبیعی، برفکوچ عظیمی به سمت این بند سرازیر شده و اندکی بعد، تخریب بند سبب جاری شدن سیلاب ویرانگر شد.

سنجی سینگ رانا که در روستای رانی در نزدیکی این بند برق زندگی می‌کند، به خبرگزاری رویترز گفته است: "همه چیز به سرعت زیاد اتفاق افتاد و هیچ وقت نشد که به کسی آگاهی داده شود."

اشوک کمار، رییس پولیس ایالتی به خبرنگاران گفت که بیش از ۵۰ نفر که در بند برق "ریشی‌گنکا" کار می‌کردند، در میان کسانی اند که گمان می‌رود تلف شده باشند.

ایالت کوهستانی اتراکهند همواره معروض به سیلاب و لغزش زمین بوده و از همین خاطر، فعالان در هند خواستار بازنگری طرح‌های اعمار بند برق در مسیر دریاهای این ایالت اند.

ادارۀ برق‌رسانی هند گفته است که سیلاب ناشی از فروریختن این بند سبب شده است که یک بند برق نیم کارۀ دیگر در مسیر پایان دریا، قسماً تخریب شود.

نظامیان هندی، به شمول منسوبین قوای هوایی آن کشور برای کمک به آسیب‌دیدگان این رویداد به محل اعزام شده اند.

نرندرا مودی، صدر اعظم هند در یک پیام تویتر نوشته است: "هند در کنار اتراکهند می‌ایستد و ملت برای مصوونیت هر باشندۀ [اتراکهند] دعا می‌کند."

ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست شده و ادعا می‌شود که صحنۀ پس از فروریختن بند برق ریشی گنگا است، انبوهی از آب، گل و صخره را نشان می‌دهد که به سرعت در حرکت بوده و هر چیزی را که در مسیرش قرار می‌گیرد با خود بر می‌دارد.

در ماه جون ۲۰۱۳، باران‌های شدید موسمی در اتراکهند سبب جاری شدن سیلاب مهیبی شد که جان کم و بیش ۶۰۰۰ هزار باشندۀ آن ایالت را گرفت.

XS
SM
MD
LG