لینک های دسترسی

Breaking News

آتش‌سوزی در یک زندان در بروندی جان ۳۹ زندانی را گرفت


آتش‌سوزی گسترده در یک زندان مزدحم در گیتیگا، پایتخت بروندی سبب مرگ ۳۸ زندانی و زخمی شدن شدید ۶۹ زندانی دیگر شد.

این رویداد ساعت ۴:۰۰ صبح سه شنبه هفتم دسمبر (۱۶ قوس) زمانی به وقوع پیوست که شمار زیاد زندانیان در سلول‌های شان خواب بودند.

مقام‌های بروندی گفته اند که ۲۶ نفر در اثر سوختگی شدید و ۱۲ نفر دیگر در اثر خفه شدن با دود جان باخته اند.

شاهدان عینی گفته اند که زندانیان سراسیمه که شماری از آنان به کلی برهنه بودند، به بام زندان برآمده بودند تا خود را از مرگ نجات دهند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده شعله‌های آتش را نشان می‌دهد که از اطراف ساختمان زندان زبانه می‌کشد. بخش زیاد ساختمان زندان در اثر آتش‌سوزی تخریب شده است.

یک از زندانیان نجات یافته از این رویداد در تماس تلیفونی به خبرگزاری فرانسه گفت: "با دیدن شعله‌های آتش به فریاد زدن آغاز کردیم که زنده در آتش می‌سوزیم، اما پولیس درها را به روی ما باز نکرد و گفتند که به ما چنین دستور داده شده است...نمی‌دانم چگونه فرار کردم، اما شماری از زندانیان به کلی سوختند."

چندین منبع گفته اند که زندانیان در آتش‌سوزی گیر ماندند زیرا به گفتۀ آنان زندانبانان کلیدهای تمام بخش‌ها و سلول‌های زندان را در اختیار نداشتند، زیرا این کلیدها نزد مقام‌هایی نگهداری می‌شود که شبانه در زندان حضور نمی‌داشته باشند.

وزارت داخلۀ بروندی گفته است که این "فاجعه" در اثر شارتی برق در این زندان که ساختمان آن بیش از یک قرن کهنه است، به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری فرانسه از قول یک مقام پولیس بروندی گزارش داده است که کارمندان اطفاییه نیز با کندی و حدود دو ساعت پس از وقوع آتش‌سوزی به محل رسیدند.

ازدحام بیش از حد و مزمن مشکل عمدۀ زندان‌های بروندی است و زندانیان همواره از شرایط زندان و فقدان مواد غذایی شکایت دارند. بروندی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است.

زندان گیتیگا که سومین زندان بزرگ بروندی است گنجایش ۴۰۰ زندانی را دارد، اما بر اساس آمار مقام‌های زندان، در پایان ماه نومبر بیش از ۱۵۰۰ نفر در این زندان محبوس بودند.

XS
SM
MD
LG