لینک های دسترسی

Breaking News

پنج شهروند بریتانیا از بند طالبان در افغانستان آزاد شدند


مقام‌های طالبان تایید کردند که برخی از اتباع بریتانیایی را که از ماه‌ها به این‌سو در بند این گروه قرار داشتند،‌ آزاد کرده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت این گروه، گفت که این شهروندان بریتانیا روز دوشنبه ۲۱ جون (۳۰ جوزا) به مقام‌های آن کشور تسلیم داده شده اند.

آقای مجاهد افزوده که این شهروندان بریتانیا که شش ماه پیش به دلیل "نقض قوانین افغانستان و عرف و عنعنات مردم این کشور" بازداشت شده بودند، پس از جلسات متعدد با مقامات بریتانیا بر اساس یک تفاهم آزاد شدند.

این شهروندان بریتانیا یک روز پس از آن، از بند طالبان آزاد شدند که هوگو‌ شورتر، شارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان که ماموریت‌اش را از قطر پیش می ‌برد، در اعلامیه‌ای گفت که کشورش از هیچ کس، از جمله شهروندان افغان که به دنبال دست‌یابی به تغییرات سیاسی از طریق خشونت استفاده کرده، یا هرگونه فعالیتی که خشونت را برای اهداف سیاسی تحریک می‌کند، حمایت نمی ‌کند.

در این حال، وزارت خارجۀ بریتانیا از رهایی شهروندان این کشور توسط طالبان قدردانی کرده و گفته است که آنان برخلاف توصیه‌ای دولت بریتانیا به افغانستان سفر کرده بودند.

وزارت خارجۀ بریتانیا سفر شهروندان این کشور را به افغانستان "یک اشتباه" خواند: "ما به نمایندگی از خانواده‌های شهروندان بریتانیا، از هرگونه نقض فرهنگ، آداب و رسوم یا قوانین افغانستان عذرخواهی می‌کنیم و از رفتار خوب آن‌ها در آینده اطمینان می دهیم. دولت بریتانیا در این مورد متاسف است."

اما نه طالبان و نه هم مقامات بریتانیا در مورد این که این افراد دقیقاً در افغانستان مصروف چه کاری بودند، معلومات ارایه کرده اند.

لیز تراس، وزیر خارجهٔ بریتانیا، در یک تویت نوشته است که این زندانیان به زودی با خانواده‌های شان یکجا خواهند شد. او از تلاش‌های دپلومات‌های کشورش برای رهایی این افراد قدردانی کرده است.

XS
SM
MD
LG