لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار مرمی هاوان سبب کشته شدن پنج کودک در افغانستان شد 


l

یک مقام طالبان روزجمعه اول اپریل ( ۱۲ حمل ) گفت که در اثر انفجار یک مرمی هاوان منفلق ناشده در ولایت جنوبی هلمند موجب کشته شدن پنچ کودک و زخمی شدن دو کودک دیگر شده است.

عبدالباری رشید، کارمند ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هلمند، گفت که این کودکان بین سه الی ۱۲ سال عمر داشتند و ظاهراََ این مرمی را از منطقه ولسوالی مارجه پیدا کرده بودند و زمانیکه با این مرمی بازی میکردند، ناگهان انفجار کرد.

عبدالله،‌ یکی از مسولین پیشین شورای محلی ولایت هلمند، گفته است دو کودکی که در اثر این انفجار زخمی شده اند، اکنون در شفاخانه این ولسوالی تحت تداوی قرار دارند.

افغانستان برای کودکان هنوز هم بسیار خطرناک است، زیرا در اغلب موارد کودکان برای حمایت مالی خانواده های شان تلاش می کنند تا فلزات را جمع آوری کنند و آنرا به فروش برسانند. در برخی اوقات،‌ حین جمع آوری فلزات، کودکان با مهمات منفلق ناشده بر می‌خورند که در اثر انفجار آن کشته و یاهم معلول میشوند.

براساس گزارش سال ۲۰۲۱ نهاد نظارت از ماین‌ها که به تاریخ ۱۰ نومبر منتشر شد، در سال ۲۰۲۰ کم از کم ۲۴۹۲ نفر در اثر انفجار ماین‌ها جان هایشان را از دست داده و ۴۵۶۱ نفر زخمی شده اند.

مجموعه تلفات سال ۲۰۲۰ که به ۷۰۷۳ نفر می‌رسد، افزایش قابل ملاحظه‌ای را در مقایسه با سال ۲۰۱۹ که در آن ۵۵۵۴ نفر کشته و زخمی شده بود، نشان می‌دهد.

بر مبنای این گزارش، سوریه با ۲۷۲۹ نفر تلفات در صدر جدول قرار دارد و کشورهای دیگر که بیش از ۱۰۰ نفر تلفات داشته اند شامل افغانستان، بورکینا فاسو، کولمبیا، عراق، مالی، نایجریا، اوکراین و یمن می‌باشند.

XS
SM
MD
LG