لینک های دسترسی

Breaking News

بنیاد آغا خان منار پنجم مصلای هرات را بازسازی می‌کند


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که بنیاد فرهنگی آغا خان برای ترمیم و بازسازی منار پنجم مصلای هرات اعلام آمادگی‌ کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز چهارشنبه ۱۱ نومبر (۲۱ عقرب) در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که در پی نگرانی‌ها از احتمال فروریزی این منار، هفته گذشته رییس جمهور غنی دستور بازسازی آنرا داده و از بنیاد فرهنگی آغا خان و سازمان یونسکو، خواهان همکاری در این زمینه شده بود.

منار پنجم مصلای هرات از چندین سال‌ به این‌سو خمیده شده که پیش از این مسوولان فرهنگی هرات گفته بودند که اگر این منار به چنین وضعیت باقی بماند، احتمال فرو ریختن‌ آن وجود دارد.

آقای صدیقی همچنان گفته است که شهزاده کریم آغا خان، رهبر اسماعیلیه‌های جهان با ارسال نامه‌ای به رییس جمهور محمد اشرف غنی، از آمادگی بنیاد آغاخان برای ترمیم این آبده خبر داده است.

او همچنان افزود که در مرحلۀ نخست، حکومت افغانستان هزینۀ مالی سروی و بازسازی منار پنجم مصلای هرات فراهم خواهد کرد و تمویل مراحل اساسی مرمت این منار را بنیاد فرهنگی آغا خان به عهده خواهد داشت.

مناره های تاریخی ولایت هرات به دوره تیموریان برمی‌گردد و نقش و تاثیرگذاری معماری تیموری در این منارها به وضوح دیده می‌شود.

پیش از این مسوولان فرهنگی ولایت هرات گفته بودند که برای مرمت و حفاظت کم از کم ۸۰۰ آبده و ساحه تاریخی این ولایت به ده میلیون دالر امریکایی نیاز است.

XS
SM
MD
LG