لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در افغانستان؛ پروازها از هرات متوقف می‌شود


ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید – ۱۹ به سایر ولایات پروازها از هرات به کابل و سایر شهرها از فردا پنجشنبه ۱۴ حمل متوقف می‌شود.

این اداره در اعلامیه‌ای گفته است که این تصمیم بر اساس فیصله کابینه مبنی بر وضع محدودیت گشت‌وگذار در شهرهای هرات و کابل، تدابیر وقایوی و جلوگیری از شیوع کروناویروس گرفته شده است.

همچنان ادارۀ هوانوردی تاکید کرده است که این تصمیم در مطابقت با ماده ۱۴ کنوانسیون شیکاگو در مورد انتقال‌ندادن امراض ساری از طریق ترانسپورت هوایی تطبیق شده است.

اما این اداره گفته است: "پروازهای نظامی، نشست و برخاست طیارات به دلایل تخنیکی، پروازهای امداد و مواد کمکی، پروازهای کارگو و باربری و پروازهای اضطراری از این محدودیت مستثنا می‌باشند و تمامی پروازهای ملکی مسافربری خارجی و داخلی به میدان‌ هوایی هرات تابع اجازه قبلی از اداره هوانوردی ملکی می‌باشد".

این اداره از تمامی شهروندان افغانستان خواسته است که تدابیر پیشگیرانه دولت را برای کنترول بیماری کووید – ۱۹ عملی کنند و سفرهای شان را از هرات به کابل یا سایر شهرها تا اطلاع بعدی متوقف کنند.

این تصمیم پس از آن گرفته شده است که رقم مبتلایان به کروناویروس در افغانستان سیر صعودی را می‌پیماید. آمار وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‌دهد که تا اکنون ۱۹۶ واقعه مثبت کروناویروس در سراسر این کشور ثبت شده است.

وزارت صحت عامه گفته است که از مجموع تمامی واقعات مثبت کروناویروس ۱۴۳ مورد آن مختص به ولایت هرات است؛ چون در همسایگی ایران قرار داشته و بیشترین مبتلایان نیز از آن کشور برگشته اند.

رسیدن کمک‌ها به افغانستان

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان روز چهارشنبه اول اپریل (۱۳ حمل) به خبرنگاران گفت که کمک‌های طبی امارات متحده عربی به کابل رسیده است.

آقای مایار گفت که این بسته‌های صحی ظرفیت تشخیص ۲۵ هزار واقعه مشکوک کروناویروس را دارد.

همچنان او افزود: "امشب کمک‌های چین به افغانستان می‌رسد. محمولۀ آن شامل تست‌های تشخیصیه است و وسایل سمپل‌گیری است، وسایل محافظتی به شمول ماسک N-95 می‌رسد".

پیش از این وانگ یو، سفیر چین در کابل، در ملاقات با همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان گفته بود که آن کشور تا اول اپریل کمک‌هایش را در بخش مبارزه با گسترش کروناویروس در اختیار حکومت افغانستان قرار می‌دهد.

او گفته بود که ده هزار تست کرونا، دو عدد دستگاه تهویه هوا و دو ماشین اکسیجن شامل این کمک‌ها است.

برعلاوۀ این همچنان شرکت چینایی علی بابا در حدود صدهزار ماسک و ۲۰ هزار آله تشخیص کروناویروس را به افغانستان کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG