لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات و خسارات ناشی از سیلاب در افغانستان


دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) گفته است که سیلاب‌ها در چندین ولسوالی کندهار، ۲۰ کشته برجا گذاشته است.

اوچا در اعلامیه‌ای گفته است که شهر کندهار و ولسوالی‌های ژیری، دند، دامان، ارغنداب، سپین‌بولدک و تخته‌ پل این ولایت، در سی ساعت گذشته، حدِ اقل ۹۷ ملی‌متر باران باریده که سبب جاری‌شدن سیلاب‌های مدهش شده است.

ملل متحد گفته است: "گزارش شده است که در سیلاب‌های ناشی از بارندگی ۲۰ تن به شمول کودکان کشته شده است...حدِ اقل ده تن دیگر هنوز هم در ولسوالی‌های ارغنداب، دامان، سپین‌بولدک و دند نادرک استند".

اوچا تخمین می‌کند که حدود دوهزار منزل مسکونی در ولسوالی‌های آسیب‌دیده به شمول شهر کندهار تخریب شده و آسیب‌دیدگان به مکاتب، مساجد، تعمیرهای حکومتی و دیگر ساحات مصؤون منتقل گردیده اند.

همچنان این اداره گفته است که ۵۰۰ عضو خانواده‌های کوچی در ولسوالی ارغنداب کندهار در سیلاب گیر مانده اند و به کمک‌های عاجل نیاز دارند.

از دو روز گذشته به این طرف برعلاوۀ کندهار، ولایات هلمند، فراه و هرات نیز شاهد سیلاب‌های شدید ناشی از بارندگی‌های سنگین بوده است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان گفت که به خانواده‌های سیلاب‌زده در این ولایات به موقع رسیدگی شده است.

حشمت‌الله بهادری، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه (۱۲ حوت) به صدای امریکا گفت که در هماهنگی با وزارت‌های دفاع و داخله ۱۴۰۰ خانواده سیلاب‌زده در ولسوالی‌های پنجوایی، دامان و دند به ساحات مصؤون منتقل گردیده اند.

او افزود که هنوز از ولایات هرات و فراه تلفاتی گزارش نشده؛ اما ده تن در ولایات هلمند و کندهار جان باخته اند و ممکن ارقام تغییر کند.

بهادری گفت: "در این ولایات ما امکانات و آمادگی داریم، ما شش میلیون افغانی داریم و به اندازۀ کافی مواد خوراکی و غیرخوراکی داریم...در این این ولایات به ۸۰۰ خانواده کمک‌های اضطراری توزیع شده است".

به گفتۀ وی، خیمه، کمپل، مواد خوراکی و برخی وسایل ضروری دیگر شامل کمک‌های اضطراری اند.

از سویی هم، سروی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان در خصوص منازل تخریب‌شده جریان دارد که تا اکنون تخریب ۱۰۰۰ منزل مسکونی در این چهار ولایت تثبیت شده استږ

این وزارت قبلاً گفته بود که به دلیل بارندگی‌های شدید، چندین ولایت شاهد سیلاب‌های سنگین خواهد بود و خواستار آمادگی و هماهنگی نهادهای حکومتی و غیرحکومتی امدادرسان شده است.

XS
SM
MD
LG