لینک های دسترسی

Breaking News

بنی‌صدر، نخستین رییس جمهور ایران درگذشت 


ابوالحسن بنی‌صدر که پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ منحیث نخستین رییس جمهور ایران به قدرت رسید، امروز نهم اکتوبر (۱۷ میزان) به سن ۸۸ سالگی در تبعید درگذشت.

بنی‌صدر در حدود یک سال پس از رسیدن به ریاست جمهوری از ایران فرار کرد و در فرانسه در تبعید به سر می‌برد.

همسر و فرزندان بنی‌صدر در وبسایت رسمی‌اش، مرگ او را در یکی از شفاخانه‌های پاریس به دلیل بیماری مزمنی که داشت، تایید کرده اند.

ابوالحسن بنی‌صدر در سال ۱۹۸۰ به کمک روحانیون اسلامی، در انتخاباتی که ۷۵ در صد آرای را کسب کرده بود به ریاست جمهوری ایران رسید، اما یک سال بعد، پس از تنش‌ قدرت با ملا‌های افراطی به فرانسه فرار کرد و تا اخیر عمر در آنجا ماند.

خانواده‌ای او گفته اند که بنی‌صدر از آزادی در مقابل "استبداد و ستمگری جدید به نام دین" دفاع کرد و هم به دنبال حملهٔ عراق "به عنوان فرمانده کل قوا از تمامیت ارضی ایران پاسداری کرد".

آقای بنی‌صدر در سال ۲۰۱۹ در جریان مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که آیت الله روح الله خمینی پس از گرفتن قدرت در سال ۱۹۷۹ با اصول انقلاب خیانت کرد.

او افزود که باور داشت که رهبران مذهبی پس از کنار راندن شاه به اصول پابند خواهند ماند و زمینه را برای دموکراسی و حقوق بشر مساعد خواهند کرد. اما زیر قانون اساسی جمهوری اسلامی جدید، خمینی قدرت اصلی را به دست گرفت؛ وضعیتی که پس از مرگ او در سال ۱۹۸۹ تا اکنون زیر قیادت آیت الله خامنه‌ای جریان دارد.

۱۹۸۰ تهران
۱۹۸۰ تهران

تنش قدرت

تنش‌ قدرت در ایران در سال ۱۹۸۱ زمانی به نقطهٔ اوج رسید که بنی‌صدر دستور بازداشت افراطی‌های مذهبی را که تلاش داشتند سخنرانی او را در پوهنتون تهران مختل کنند، صادر کرد.

این امر سبب شد تا موضوع برکناری و محاکمهٔ او بروز کند زیرا بیشتر افراد موجود در آن گردهمایی از حامیان مخالفین او، مجاهدین خلق، بودند؛ گروهی که خمینی آنرا دشمنان انقلاب خوانده بود.

آیت الله خمینی سپس سخنرانی‌های سیاسی را منع کرد و کمیسیونی را برای حل تنش‌ها ایجاد کرد؛ کمیسیونی که بنی‌صدر را به نقض قانون اساسی و رد دستورات خمینی برای امضای قوانین متهم کرد.

با رضایت آیت الله خمینی، پارلمان ایران، بنی‌صدر را احضار و در ماه جون سال ۱۹۸۱ سلب قدرت کرد.

یک ماه پس از آن، بنی‌صدر به پاریس رفت و با تشکیل ایتلاف با مجاهدین خلق مبارزات را برای برکناری خمینی از قدرت آغاز کرد.

ایتلاف آقای بنی‌صدر در ماه می ۱۹۸۴ در پی اختلاف نظریات با مسعود رجوی، رهبر آن وقت مجاهدین خلق از هم پاشید.

با آنهم، او در سال ۲۰۱۹ گفت که از سهیم بودن در انقلاب اسلامی ایران نادم نیست.

XS
SM
MD
LG