لینک های دسترسی

Breaking News

واقعات مثبت پولیو در افغانستان به ۴۴ مورد رسید


مقام‌های افغان از ثبت چهار واقعۀ جدید بیماری پولیو یا فلج کودکان در جنوب این کشور خبر دادند که با موارد جدید آمار مجموعی واقعات پولیو در این کشور به ۴۴ رسید.

به گفتۀ این مقام‌ها، از ۴۴ مورد در سال جاری، ۳۲ مورد آن در ولایت‌های جنوبی ثبت شده است.

داکتر عبدالقیوم پخلا، رییس مرکز اقدامات اضطراری مبارزه با پولیو در حوزۀ جنوب روز پنجشنبه سوم سپتمبر (۱۳ سنبله) به صدای امریکا گفت که از جملۀ چهار واقعۀ جدید دو مورد در قندهار و دو واقعه نیز در زابل ثبت شده است.

او افزود: "قربانیان هر چهار مورد پسر اند. در لویه ویالۀ شهر قندهار ۱۶ ماهه و در ولسوالی ژیری ۱۳ ماهه، ساحه سرخکان مرکز زابل پنج ساله و در ولسوالی ارغند یک پسر سه ساله فلج شده اند. این کودکان واکسین‌ نشده اند".

مقام‌های صحی افغان، افزایش آمار واقعات پولیو را در سراسر این کشور به ویژه حوزۀ جنوب نگران‌کننده می‌دانند و این حوزه را تهدید جدی به سایر ولایت‌ها می‌خوانند.

میرجان راسخ، مسوول هماهنگی بخش پولیو در وزارت صحت عامۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که محروم شدن پیهم کودکان از واکسین، منجر به چنین حالتی شده است.

آقای راسخ تاکید کرد که خانواده‌ها باید با استفاده از امکانات موجود کودکان شان را در برابر این تهدید صحی واکسین کنند.

او افزود: "متاسفانه واقعات فلج کودکان رو به افزایش است. به دلیل همه‌گیری کروناویروس و یا هم برخی دلایل امنیتی در کمپاین‌های واکسین پولیو خلا ایجاد شد. کودکان ما از واکسین مسلسل پولیو محروم شدند. حالا هم تلاش جریان دارد که کمپاین‌های ضد پولیو را راه‌اندازی کنیم تا خانواده‌ها مستفید شوند".

نهادهای همکار در بخش واکسین پولیو نیز در ولایت‌های جنوبی از ثبت موارد پیهم پولیو نگرانی دارند.

سید کمال‌شاه سخنگوی بخش پولیوی دفتر حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) به صدای امریکا گفت که پس از شش ماه وقفه، کمپاین‌های پولیو در برخی ولایت‌ها آغاز شده و برای حل این مشکل، همین تنها راه است.

به گفتۀ وی، تا زمانی که بدن کودکان در برابر پولیو معافیت حاصل نکنند، واقعات این بیماری رو به افزایش خواهد بود.

او افزود: "در تمام ساحات قابل دسترس ولایت‌های جنوبی در ۱۵ ماه روان میلادی (سپتمبر) کمپاین پولیو آغاز می‌شود که آمادگی از همین حالا جریان دارد. توقع دارم که خانواده‌ها برای وقایه کودکان شان از این فرصت استفاده کنند".

از مجموع ۳۲ واقعه مثبت پولیو در حوزۀ جنوب افغانستان، ۱۱ مورد در قندهار، چهار واقعه در ارزگان، سه در هلمند، سه در زابل و یک واقعه نیز در نیمروز ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG