لینک های دسترسی

Breaking News

اجلاس مجازی زنان گروه ۲۰ در عربستان برگزار شد


اجلاس زنان 'بیست اقتصاد بزرگ جهان' یا 'G20' روز چهار شنبه ۲۱ اکتوبر (۳۰ میزان)‌در عربستان سعودی برگزار شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر از شرکت کنندگان نشست زنان می‌خواهند تا عربستان سعودی را به رهایی فعالان زن ترغیب کرده و نیز خواستار نشر سوابق حقوق بشری آن کشور شوند.

ماجد القصبی، وزیر تجارت و سرمایه گذاری عربستان سعودی با وصف انتقاد گروه های حقوق بشری از بازداشت زنان در عربستان، در اجلاس مجازی زنان (W20) برای بحث در باره آینده عادلانه تر برای زنان اشتراک کرد.

ریاض به عنوان رییس فعلی گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان، تلاش کرده است تا پس از انزجار جهانی نسبت به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت در سال ۲۰۱۸ ، حیثیت خود را دوباره اعاده کند.

پیش از این سازمان عفو بین الملل، عربستان سعودی را "به نقض حقوق اساسی زنان و خاموش کردن صداهای که خواستار برابری است" متهم کرده بود.

در گزارش عفو بین الملل آمده است: "در حالی که عربستان سعودی به زندانی کردن فعالان زن ادامه می دهد، نباید از مشارکت شما در اجلاس W20 برای احیا شهرت جهانی عربستان سعودی استفاده شود."

مقامات سعودی دست کم دوازده فعال زن را در سال ۲۰۱۸ بازداشت کردند. گروه های مدافع حقوق بشر گفته اند که کم از کم سه نفر از این فعالان زن با بدرفتاری از جمله حبس در سلول انفرادی، برق دادن، شلاق خوردن و تجاوز جنسی روبرو شده اند.

مقامات سعودی همواره شکنجه فعالان زن را انکار کرده اند. شمار اندک اتهامات علیه فعالان زن در سعودی علنی شده است، اما شماری از این زنان با خبرنگاران، دپلمات‌ها و گروه های حقوق بشری خارجی تماس داشته اند.

عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر از شرکت کنندگان خواستند که قضایای این زنان را در اجلاس مطرح کنند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سال های اخیر اصلاحاتی را در زمینۀ حقوق زنان در عربستان عملی کرده است که حق رانندگی، سفر بدون اجازۀ محرم و بهبود دسترسی به شغل نمونه‌های آن است.

اما گروه های حقوق بشر می گویند که کارکرد بیشتری لازم است زیرا به باور آنان هنوز هم نظام مردسالار در عربستان سعودی حاکم است و هنوز هم نافرمانی فرزندان در عربستان جرم پنداشته می‌شود.

فشارهای فزاینده‌ای بر مقامات برای تحریم رویداد G20 به رهبری عربستان سعودی وجود داشته است.

اجلاس زنان بیست اقتصاد بزرگ جهان به دلیل شیوع کروناویروس امسال به گونهٔ مجازی برگزارشد.

XS
SM
MD
LG