لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت داخلۀ افغانستان از بازداشت زمری پیکان خبر داد


وزارت داخلۀ افغانستان تایید کرد که نیروهای امنیت ملی، زمری پیکان، قوماندان پیشین پولیس امن و نظم عامه را بازداشت کرده اند.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه ۲۳ اگست (دوم سنبله) به صدای امریکا گفت که آقای پیکان صبح امروز در کابل بازداشت شد.

این جنرال پیشین وزارت داخلۀ افغانستان در ماه دسمبر سال ۲۰۱۷ با نه تن دیگر "به اتهام دست داشتن در قتل، سو استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای و تجاوز از حدود آن، از سوی محکمۀ ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری" به گونۀ علنی محاکمه شدند.

با وجود آنکه آقای پیکان به دلیل نبود " دلایل الزام" در جرم قتل بی‌گناه شناخته شد؛ اما او "بر اساس فقرۀ دوم مادۀ ۴۲ قانون جرایم عسکری و مادۀ ۲۰۹ قانون اجرات جزایی به گونۀ غیابی، به هشت سال و شش ماه حبس تنفیذی" محکوم شده بود.

پیش از این نیز محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از نهادهای امنیتی این کشور خواسته بود که باید هر چه زودتر آقای پیکان را که متهم به "فساد اداری" است، بازداشت و به پنجه قانون بسپارند.

آقای غنی در (۲۴ قوس) سال گذشته حین صحبت در کنفرانس سالانۀ مبارزه با فساد اداری تاکید کرده بود که اوامر مرکز عدلی و قضایی باید بدون هرگونه تاخیر تطبیق شود و دستگیرنشدن جنرال پیکان، شهرت افغانستان را زیر پرسش برده است.

XS
SM
MD
LG