لینک های دسترسی

Breaking News

رازق: نزد بزرگان قندهار پاسخگو استم، نه کابل


فرماندۀ امنیۀ قندهار می گوید حکومت مرکزی منتخب نبوده و بر اساس مشورۀ مردم شکل گرفته و "نمی تواند در برکناری" او از پست فرماندهی امنیۀ قندهار اقدام کند.

بر اساس قوانین افغانستان، حکومت مرکزی صلاحیت دارد والی ها و فرماندهان امنیۀ ولایات را تعین و برکنار کند.

جنرال عبدالرازق در مصاحبه یی با عزیز پوپل خبرنگار رادیوآشنا صدای امریکا گفت "من به تقاضای مردم قندهار به این پست گماشته شده ام و در برابر آنان از اجرأت خود پاسخگو می باشم."

آقای رازق تاکید کرد که اگر درک کند که کناره گیری وی از مقام فرماندهی امنیۀ قندهار "به ایجاد صلح و برگشت طالبان می انجامد" حاضر است از این سمت کنار رود.

این جنرال نظامی افغان سه شنبه شب ادعا نمود "برخی عناصر در حکومت مرکزی می خواهند با کنار زدن افراد از ولایات مانند قندهار و بلخ، افراد ناپاکی را در اینجا بگمارند تا ناامنی شدت گرفته، انتخابات صورت گیرد و مردم نفس کشیده نتوانند."

این موضع گیری آقای رازق به دنبال اوج گیری تنش ها میان کابل و بلخ صورت می گیرد که در آن حکومت مرکزی، محمد عطا نور را از سمت والی بلخ برکنار کرد و شخص دیگری را در آن پست گماشت.

در تازه ترین واکنش، عطا محمد نور والی پیشین بلخ، روز شنبه، در مقر آن ولایت حضور یافت و بر والی بودنش تاکید کرد و گفت هیچ مقامی او را برطرف نکرده است.

پیش از آن در مراسم سی‌وسومین سال‌یاد عبدالقادر ذبیح‌الله، یک فرمانده پیشن جمعیت، گفته بود که والی بادآورده نیست و به مکتوب کسی برطرف نمی‌شود.

پس از کشیدگی های لفظی شدید میان آقای نور، ارگ و قصرسپیدار، اکنون فرمانده امنیۀ قندهار می گوید که از موقف آقای عطا پشتیبانی می کند.

جنرال رازق می گوید که عطا محمد نور یک افغان است و بنابر توافق حکومت وحدت ملی، در برطرف کردن آقای نور از ولایت بلخ باید نظر حزب جمعیت نیز دخیل باشد "نه اینکه از زور کار گرفته شود."

فرماندۀ امنیۀ قندهار هرگونه ارتباط مالی با آقای نور را رد کرده گفت "اگر اظهارات دورۀ انتخابات ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ آقای نور را بشنوید، در می آبید که چقدر بر من انتقاد کرده است."

آقای رازق گفت که او با آقای عطا "دوست" است و هر دو با مخالفین أفغانستان در تقابل قرار دارند و به کسی "اجازۀ تخریب کاری در این کشور را نمی دهند."

XS
SM
MD
LG