لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال پرداخت معاشات معلمان و کارمندان صحی افغانستان از سوی اروپا


آلمان و هالند برای پرداخت معاشات معلمان و کارمندان صحی افغانستان تمایل نشان داده و گفته اند که امکان پرداخت مستقیم معاشات را از طریق سازمان‌های بین المللی با شرکای بین المللی خود بحث خواهند کرد.

این اظهارات را جسپر ویک نمایندهٔ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان، ایمیل دی بانت، نمایندهٔ ویژه هالند برای افغانستان و مارکس پوتزل سفیر آلمان در افغانستان دیروز ۱۸ نومبر (۲۷ عقرب) در هنگام دیدار با مقامات طالبان در کابل بیان داشتند.

این هیات در یک اعلامیهٔ مشترک گفتند که با مقامات حکومت طالبان به شمول ملا عبدالغنی برادر معاون کابینهٔ سرپرست طالبان و مولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ این گروه در کابل ملاقات کردند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجهٔ طالبان در صفحه تویتر خود از این اقدام آلمان و هالند ابراز قدردانی کرده است.

آقای بلخی نگاشته است: "ما از ابتکار آلمان و هالند برای پرداخت حقوق همه کارمندان زن و مرد در بخش های آموزشی و صحی استقبال و قدردانی می کنیم."

در اعلامیه آمده است که مقامات طالبان در این نشست تایید کردند که دسترسی مساوی برابر دختران و پسران به تحصیل، به ویژه تا صنف ۱۲ و ادامه کار معلمان زن یک امر ضروری ملی افغانستان است.

هر دو طرف بر اهمیت تداوم تماس‌ها و رسیدگی به وضعیت وخیم بشری در افغانستان تاکید کرده و مقامات طالبان از دسترسی مصوون و بدون مانع کارمندان موسسات خیریه از جمله کارمندان زن را به جوامع و افراد که به چنین کمک‌ها نیاز دارند، اطمینان دادند.

این در حالی است که برنامۀ جهانی غذا سازمان ملل متحد از احتمال سقوط اقتصادی افغانستان هشدار داده و گفته است که بیش از نصف از جمعیت افغانستان با گرسنگی شدید مواجه است.

نمایندگان ویژهٔ آلمان و هالند نیز تعهد خود برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان به ویژه با نزدیک شدن فصل سرما، را یکبار دیگر تکرار کرده و بر ضروت یک حکومت همه شمول که حقوق اساسی و آرمان‌های مشروع همه افغان ها اعم از زنان و مردان، دختران و پسران را احترام بگذارد، تاکید کردند.

مقامات طالبان بر تعهد خود مبنی بر عفو عمومی و عبور آزاد کسانیکه می‌خواهند افغانستان را ترک کنند تاکید کردند.

این هیات همچنین با حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان و داکتر عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG