لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان محور بحث نمایندگان ویژۀ امریکا و روسیه


تامس وست، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در مسکو با ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

آقای وست روز سه‌شنبه ۱۶ نومبر (۲۵ عقرب) در صفحۀ تویترش نگاشته است که در این دیدار دو طرف در بارۀ منافع مشترک شان در افغانستان صحبت کرده اند.

آقای وست همچنین گفته است: "ما در مورد منافع مشترک خود در افغانستان و ضرورت عملی‌شدن تعهدات سپرده شده توسط طالبان به جامعه جهانی صحبت کردیم."

تامس وست به تاریخ ۱۸ اکتوبر (۲۶ میزان) پس از آن به منحیث نمایندهٔ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان گماشته شد که زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ پیشین ایالات متحده در امور مصالحهٔ افغانستان،‌ از سمت‌اش کنار رفت.

آقای وست وظیفه دارد تا تلاش‌های دپلوماتیک مرتبط با افغانستان را رهبری کند و به مقام‌های ارشد وزارت خارجۀ ایالات متحده مشوره بدهد.

این دپلومات امریکایی همچنین فعالیت سفارت امریکا در کابل را که حال حاضر به دوحه، پایتخت قطر انتقال یافته است، هماهنگ می‌کند تا منافع ایالات متحده در افغانستان تامین شود.

آقای وست نخستین دور سفرش را به تاریخ هفتم نومبر (۱۶ عقرب) به کشورهای اروپا و آسیا به ویژه کشورهای منطقه آغاز کرد. آقای وست پیش از این سفرش گفت که با متحدین و شرکای ایالات متحده در مورد اقدامات بعدی در افغانستان صحبت خواهد کرد.

او افزود: "جامعهٔ بین‌المللی برای اینکه در [مسایل افغانستان] موثر باشد، باید یکجا عمل کند."

تا هنوز مشخص نیست که مذاکرات ایالات متحده و طالبان چه زمانی آغاز می‌شود، اما مقام‌های امریکایی، به شمول تامس وست، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان گفته است که واشنگتن برای دور جدید گفتگوها با طالبان در دوحه آمادگی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG