لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال تمدید ماموریت نظامی آلمان در افغانستان


انتظار می‌رود کابینه آلمان روز چهارشنبه ۲۴ فبروری (ششم حوت) ماموریت نظامی این کشور را در افغانستان تا پایان جنوری ۲۰۲۲ تمدید کند.

انیگرت کرمپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان روز سه شنبه ضمن بیان این مطلب هشدار داد که خروج پیش از وقت و شتابزدۀ سربازان ناتو از افغانستان، آینده مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و گروه طالبان را تهدید خواهد کرد.

در حال حاضر حدود ۱۱۰۰ سرباز آلمانی در افغانستان مستقر است و پس از ایالات متحده، آلمان بیشترین شمار نظامیان خود را در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو، در افغانستان مستقر کرده است. میعاد کنونی ماموریت نظامیان آلمانی در افغانستان در آخر ماه مارچ سال روان به پایان می‌رسد.

ماموریت نظامی آلمان در افغانستان در حالی تمدید خواهد شد که حکومت ایالات متحده به رهبری جو بایدن در حال بازنگری توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان است.

وزیر دفاع آلمان هشدار داده است که اگر ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان فراتر از ماه اپریل امسال تمدید شود، سربازان ناتو باید برای خشونت های بیشتر از سوی طالبان آمادگی بگیرند.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-با طالبان که یکسال پیش در شهر دوحۀ قطر امضا شد، باید تمام نظامیان خارجی تا ماه می سال روان افغانستان را ترک کنند. طالبان نیز در این توافقنامه به قطع روابط با گروه‌های تروریستی به شمول القاعده، کاهش خشونت و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان تعهد کرده اند.

اما مقام‌های ناتو و امریکایی گفته اند که طالبان به تعهدات شان عمل نکرده اند و بر اساس تازه ترین گزارش سرمفتش وزارت دفاع ایالات متحده، اعضای القاعده در صفوف و ساختارهای سوق و ادارۀ طالبان مدغم شده اند.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند که اگر نیروهای خارجی بر اساس توافقنامۀ دوحه تا ماه می افغانستان را ترک نکنند، حملات آن گروه بر آنان از سر گرفته خواهد شد. پس از امضای توافقنامۀ دوحه، طالبان حملات خود را بر نیروهای خارجی مستقر در افغانستان متوقف کردند.

XS
SM
MD
LG