لینک های دسترسی

استقبال آلمان از پیشنهاد به استجواب ادوارد اسنودن


ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه های تجسسی امریکا
یکی از مقام های بلند رتبه حزب انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز شنبه گفت که او از پیشنهاد استجواب ادوارد اسنودن، افشا کننده راز های استخباراتی ایالت متحده در مورد وسعت فعالیت های جاسوسی امریکا در آلمان حمایت می کند.

مایکل گراس بریمر، منشی پارلمانی حزب حاکم آلمان در این مورد گفت: "اگر آقای اسنودن برای ما در مورد اینکه خدمات استخباراتی امریکا تا چه اندازه علیه آلمان جاسوسی نموده، معلومات ارایه کند، ما این پیشنهاد او را باید بپذیریم."

بیمر افزود "از او بپرسیم که اینکار چگونه انجام شده و مطابقت آن با مقررات قانونی بررسی گردد. اگر آقای اسنودن در این باره گواهی می دهد، پس یک کار خوب است و ما می خواهیم این پیشنهاد او را بپذیریم."

مایکل همچنین اضافه کرد که اسنودن می خواهد در ماسکو در مورد فعالیت های جاسوسی ایالات متحده در آلمان معلومات بدهد و به گفته او، رئیس جمهور روسیه گفته است که با این کار مخالفتی ندارد.

ادوارد اسنودن در مورد کمک به مقامات آلمانی بخاطر تحقیق ادعای جاسوسی ایالات متحده در آلمان اظهار آمادگی نموده است. این مطلب را هانس کریسشن استروبل، یکتن از قانون گذاران حزب سبز، حزب مخالف حکومت آلمان روز جمعه بیان کرد.

آقای استروبل روز پنجشنبه برای مدت سه ساعت با اسنودن ملاقات کرد. این ملاقات درست یک هفته پس از آن صورت گرفت که گزارش های رسانه ها از شنود مکالمات تیلیفون همراه انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، توسط اداره امنیت ملی ایالات متحده خبر دادند. در پی نشر این خبر، انگلا مرکل شخصاً به رئیس جمهور اوباما شکایت کرد.

ادعای جاسوسی ادارات استخباراتی امریکا در آلمان باعت ایجاد جدی ترین تشنج دیپلوماتیک بین دو متحد شده است. آخرین بار روابط دیپلوماتیک بین ایالات متحده و آلمان پس از آن به سردی گرایید که آلمان مخالفت اش را با حمله ایالات متحده بر عراق اعلام کرد.

اریک اشمید این بوم، کارشناس خدمات استخباراتی آلمان می گوید که در مورد احتمال سفر اسنودن به آلمان برای استجواب تردید وجود دارد.

اریک اشمید این بوم گفت "از آنجایکه امریکا خواستار استرداد او است، بمحض اینکه در آلمان تقاضای پناهندگی کند، خطر آن وجود دارد که توقیف گردد و ممکن به ایالات متحده امریکا تسلیم داده شود."

اریک اشمید افزود که احتمال دارد استجواب از اسنودن از طریق یک کانفرانس ویدیویی بین ماسکو و برلین صورت گیرد.

ایدوارد اسنودن پس از گذراندن بیش از یک ماه در ساحه ترانزیت میدان هوایی ماسکو، توانست با وجود خشم و مخالفت ایالات متحده، پناهندگی موقت از روسیه دریافت کند.

ولادیمیر پوتین گفته است که به اسنودن به شرط آسیب نرساندن به منافع ایالات متحده پناهندگی داده است.

در مورد محل بود و باش و فعالیت های اسنودن در روسیه تا حال معلومات کافی در دست نیست. گمانه زنی های زیادی وجود دارد که او در حراست نیروهای امنیتی روسی می باشد.

ادوارد اسنودن، قراردادی پیشین اداره امنیت ملی ایالات متحده، یکی از نهاد های استخباراتی آن کشور، در ایالات متحده با اتهام جاسوسی روبرو است.

گزارش: خبرگزاری آسوشتدپرس
ترجمه: میرویس رحمانی
XS
SM
MD
LG